Summit o rozpočtu EU začal, Nečas pohrozil vetem

Martin Novák Martin Novák
7. 2. 2013 21:28
Sedmadvacítka se musí dohodnout na rozpočtu na roky 2014 až 2020, je ale rozhádaná
Petr Nečas při příjezdu na jednání v Bruselu.
Petr Nečas při příjezdu na jednání v Bruselu. | Foto: Reuters

Aktualizace ----------- * Doplnili jsme vyjádření Petra Nečase, že Česká republika je připravena současný návrh evropského rozpočtu vetovat, protože ho považuje za neférový

Brusel - Summit, na který se patrně nikomu z účastníků nechtělo, ale nešlo se mu vyhnout, začal v Bruselu s více než pětihodinovým zpožděním.

Zástupci Evropské komise a vlády všech 27 členských zemí EU se musí v následujících dnech a hodinách dohodnout na novém unijním rozpočtu pro období let 2014 až 2020.

Očekávalo se, že prezident EU Herman Van Rompuy představí nový návrh rozpočtu, jenž by zahrnoval další škrty. Nakonec tak ale neučinil. "Žádný nový návrh (od Van Rompuye) nebude," citovala agentura Reuters nejmenovaný diplomatický zdroj.

Trh koňských handlířů

Od počátku totiž hrozí, že jednání skončí krachem podobně jako v listopadu, čímž by značně utrpěla důvěryhodnost a životaschopnost evropského projektu. To vše v době, kdy se zdá, že euro se dostává z nejhorší krize.

Zpravodajský portál euobserver.com dokonce summit dopředu označil za "trh koňských handlířů". Jeden z představitelů Evropské komise zase uvedl, že se všichni po dlouhé procházce od listopadu znovu scházejí ke kávě, aby se zkusili dohodnout.

V jednom ale byli všichni zajedno: bude to těžké. To tvrdili jak prezident EU Herman van Rompuy, tak francouzský prezident Francois Hollande i spolková kancléřka Angela Merkelová.

Angela Merkelová a Francois Hollande.
Angela Merkelová a Francois Hollande. | Foto: Reuters

Nečasova hrozba vetem

Hollande a Merkelová se v předvečer summitu setkali v hledišti přátelského fotbalového zápasu Německo - Francie, aby se pokusili sladit své názory před jednáním, které má skončit v pátek, ale může se protáhnout i hluboko do víkendu.

Čistí plátci do rozpočtu EU chtějí, aby v čase krize a šetření výrazně zeštíhlel. Hlavně Velká Británie, Nizozemsko, Švédsko.

Česká republika naopak spolu s dalšími východními členy EU razí názor, že chudší země by neměly být připravené o značnou část prostředků určených k vyrovnávání rozdílu mezi bohatšími a chudšími státy.

Česko je podle slov premiéra Nečase připraveno vetovat současný návrh evropského rozpočtu, protože ho považuje za neférový.

"Jsem přesvědčen, že evropský rozpočet má být nástrojem solidarity s méně vyspělými, ale nemá být nástrojem k solidaritě s těmi méně odpovědnými," uvedl před odjezdem do Bruselu český premiér Petr Nečas.

Češi proti Britům

Česká republika je tak tentokrát na opačné straně sporu než Velká Británie, se kterou Nečasova vláda obvykle táhne za jeden provaz.

David Cameron po příjezdu na rozpočtový summit EU do Bruselu
David Cameron po příjezdu na rozpočtový summit EU do Bruselu | Foto: Reuters

Specifický postoj zastává Francie, která tradičně trvá na tom, aby se nekrátil rozpočet na zemědělství. Ani to se nelíbí Britům a očekává se střet mezi Hollandem a britským premiérem Davidem Cameronem.

Herman van Rompuy na konci loňského roku navrhl rozpočet ve výši přes jeden bilion eur. Pak ho snížil na 973 miliard a nyní je ve hře varianta s 943 miliardami.

Krátit se zřejmě bude i ve výdajích na vědu, výzkum a na pomoc rozvojovým zemím.

Ke schválenému unijnímu rozpočtu má právo vyslovit se také Evropský parlament a předseda parlamentu ho musí podepsat, aby začal platit.

 

Právě se děje

Další zprávy