Sarajevo - V Bosně a Hercegovině se v posledních dnech opět zvýšilo etnické napětí, a to zejména mezi Srby a Bosňáky (muslimy). Důvodem jsou spory o státní symboly, které přijal parlament Republiky srbské, napsal server BalkanInsight.com.
Parlament této entity Bosny a Hercegoviny obývané především etnickými Srby přijal svou novou vlajku, znak a hymnu s názvem "Má republika". Původní symboly zrušil soud, protože podle jeho vyjádření dostatečně nereprezentovaly ostatní etnické skupiny obyvatelstva.
Srbové nyní tvrdí, že zjednali nápravu. Muslimové jsou však přesvědčení, že i nové symboly jsou diskriminující a podrývají snahy o usmíření národů. Budou proto usilovat o jejich zrušení.
Novému znaku Republiky srbské dominuje srbská orlice, muslimský a chorvatský emblém jsou výrazně menší.
Napětí navíc přichází v době třináctého výročí masakru ve Srebrenici. Například v úterý policie v obavě z násilností zastavila pochod zhruba 150 muslimek mířících do Srby obývané obce, kde bylo v roce 1995 popraveno více než 1000 muslimských mužů.
Někteří představitelé Republiky srbské už před několika měsíci ohlásili, že budou usilovat o samostatnost této části Bosny a Hercegoviny VÍCE ZDE.
Uspořádání Bosny a Hercegoviny je nyní velmi složité. Jde o konfederační stát rozdělený na muslimsko-chorvatskou federaci a Republiku srbskou. Každý z federativních států má vlastní vládu, a další orgány, navíc nad nimi stojí společná vláda Bosny a Hercegoviny.
Každá z entit má také své státní symboly.
Na dění v zemi kromě toho i třináct let po válce dohlíží Vysoký představitel pro Bosnu a Hercegovinu, slovenský diplomat Miroslav Lajčák.
Dále čtěte: