V Berlíně začne kříšení euroústavy

Zuzana Kleknerová Zuzana Kleknerová
24. 3. 2007 0:00
Berlín/Praha - Je nezávazná, stručná, plná kompromisů. Přesto mluví o Berlínské deklaraci celá EU: Jde o dokument, který vrací do hry euroústavu.
Názoroví oponenti: Prezident Václav Klaus, který povede českou delegaci v Berlíně, a kancléřka Merkelová.
Názoroví oponenti: Prezident Václav Klaus, který povede českou delegaci v Berlíně, a kancléřka Merkelová. | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Text, který si Evropská unie nadělí ke svým 50. narozeninám, bude v neděli podepsán v Berlíně. Slovo "ústava" se v něm i na nátlak českého premiéra Mirka Topolánka - neobjeví.

Jásat však bylo předčasné: části zdánlivě bezvýznamné deklarace, které prosákly do médií, svědčí o tom, že pohřbívat euroústavu bylo minimálně předčasné.

"Shodujeme se, že cílem je postavit Evropskou unii do voleb do Evropského parlamentu v roce 2009 na obnovený společný základ," stojí v textu deklarace, z jehož německé verze včera citovala agentura Reuters.

"Obnoveným společným základem" je míněno jediné: nová smlouva mezi členy sedmadvacítky o podstatě a fungování EU. A právě tak by se dala stručně charakterizovat evropská ústava.

Návrat ústavní smlouvy

O provázanosti euroústavy a Berlínské deklarace Německo, které dokument připravilo, ještě před pár dny taktně mlčelo. Stačí povyk kvůli utajování přesného znění dokumentu, ozývalo se z tamních vládních kruhů.

Čtěte více
Autor fotografie: Ludvík Hradílek

Včera už bylo všechno jinak.

Deklaraci po telefonu odsouhlasily všechny státy EU, včetně problémového Česka. A tak přestalo hrozit, že se chystané oslavy unijní "padesátky" změní ve skandál, protože ze slavnostního prohlášení nebude nic.

Chystané kříšení evropské ústavy, kterou v květnu 2005 odmítli Francouzi a Nizozemci, avizovala jako první sama kancléřka Angela Merkelová, a to v nejčtenějších novinách v Německu, v deníku Bild.

Krátce nato se přidal německý ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier. "V červnu chceme předložit kompromisní návrh, který bude obsahovat jádro (současné) evropské ústavní smlouvy," vysvětlil. "EU má v současnosti 27 členských států. Potřebuje proto pravidla, která nám i v budoucnu umožní rozhodovat rychle, transparentně a demokraticky."

Euroústavu v pátek otevřeně podpořili i další evropští politici, například rakouský kancléř Alfred Gusenbauer.

Hořká pilulka pro ODS

Evropská média poselství interpretují vesměs shodně: euroústava dostane v neděli v Berlíně druhou šanci.

První část dopisu Mirka Topolánka k Berlínské deklaraci.
První část dopisu Mirka Topolánka k Berlínské deklaraci. | Foto: Aktuálně.cz
Druhá část dopisu Mirka Topolánka k Berlínské deklaraci.
Druhá část dopisu Mirka Topolánka k Berlínské deklaraci. | Foto: Aktuálně.cz

Premiér Topolánek a česká ODS tak rozhodně nemají co slavit. A to navzdory tomu, že se už ve čtvrtek pokusili od jakéhokoli spojování deklarace a evropské ústavní smlouvy distancovat. Pokud bude v textu zmínka o tom, že mají být obnoveny základy, na kterých stojí EU, "nebudeme si to vykládat jako explicitní ani implicitní závazek vztahující se k ústavnímu procesu", upozornil Topolánek doslova.

Předseda české vlády však musel spolknout ještě jednu hořkou pilulku: za pranýřování Merkelové při přípravě Berlínské deklarace jej včera otevřeně kritizoval například lucemburský premiér Jean-Claude Juncker.

"Kritikou z Prahy jsem překvapen a také mě trochu irituje," řekl Juncker agentuře DPA.

Stranou nezůstala ani Evropská komise. Podle mluvčího José Manuela Barrosa Češi o záměru Německa tajit text deklarace věděli. Prý se na něm na začátku roku s ostatními dohodli na summitu EU.

 

Právě se děje

Další zprávy