Češi řekli ano deklaraci k narozeninám EU

sim, čtk
23. 3. 2007 11:55
Berlín/Praha - Měla to být slavnost, na níž si unie připomene vlastních 50 let. Místo toho se o summit strhla hádka, do níž výrazně zasáhli i Češi.
Úsměvy při návštěvě Merkelové v Praze.
Úsměvy při návštěvě Merkelové v Praze. | Foto: Ondřej Besperát

Do německého hlavního města se o víkendu sjedou hlavy států Evropské unie, aby společně přijaly deklaraci připomínající 50 let od podpisu římských smluv, které jsou považovány za počátek evropské integrace vedoucí k dnešní Evropské unii.

Nezávazná, ale o to symboličtější Berlínská deklarace má připomenout úspěchy uplynulého půlstoletí, ale i naznačit, jak dostat unii z krize, do níž se dostala po nezdaru euroústavy před dvěma lety.

Narozeninový víkend v Berlíně je ovšem dopředu zkažený. Státníci napříč Evropou se přou, co vlastně mají podepisovat. V předvoji kritiků německého předsednictví táhnou i Češi.

Počínaje euroskeptickém prezidentem Václavem Klausem a konče premiérem Mirkem Topolánkem.

Nicméně spolková kancléřka Angela Merkelová dnes oznámila, že s deklarací nakonec souhlasilo všech 27 členských zemí unie. Tedy i Česká republika.

Dnes ráno si prý Merkelová telefonovala s Topolánkem i Klausem a získala jeho souhlas.

Proč se s námi nikdo nebaví?

Předtím ale český premiér sdělil zmocněnci německé vlády své výhrady.

První část dopisu Mirka Topolánka k Berlínské deklaraci.
První část dopisu Mirka Topolánka k Berlínské deklaraci. | Foto: Aktuálně.cz

"Vyjádřil jsem politování nad absencí otevřené debaty o tomto textu - stejně jako nad tím, že jsme dosud neobdrželi celý text deklarace. V důsledku toho nebude moci vláda přijmout žádné oficiální stanovisko...," oznámil Topolánek.

Česko bude na summitu zastupovat prezident Klaus. Ten podle původních plánů měl přidat svůj podpis k signaturám dalších státníků pod deklarací. Německé otálení a následná nechuť vlád podepsat něco, o čem ani nediskutovaly, však přiměla Němce změnit plány.

Za všech 27 členských států EU má nově dokument podepsat - jako současná země předsedající v Evropské radě - kancléřka Merkelová, za Evropský parlament jeho předseda Hans-Gert Pöttering a za Evropskou komisi její šéf José Manuel Barroso.

Druhá část dopisu Mirka Topolánka k Berlínské deklaraci.
Druhá část dopisu Mirka Topolánka k Berlínské deklaraci. | Foto: Aktuálně.cz

Ani toto řešení se ale Praze nelíbí. "V dopise do Německa jsem vyjádřil překvapení, že podle (zatím neoficiálních) informací má být deklarace signována pouze třemi lidmi. V tom případě bychom to brali tak, že německé prezidenství přebírá plnou odpovědnost za text deklarace a je na členských státech - včetně Česka - jej jej budou interpretovat."

Spor o datum

Nejde jen o spor o podpisy. Další problematickou pasáží chystané deklarace je jedno palčivé datum: červen 2009. Berlín si představuje, že právě do tohoto měsíce by měly být vyřešeny institucionální reformy EU.

Jinými slovy: Mělo by být jasno, jaký osud stihne euroústavu.

A to se Čechům nelíbí už vůbec. Topolánek v dopise předem odmítl, že by Praha brala datum vážně. "Nebudeme si to vykládat jako, ani implicitní závazek vztahující se k ústavnímu procesu. Vyjádřil jsem také jménem ČR přání, aby v textu nebylo konkrétní datum vůbec zmiňováno."

Němci přesto neztrácejí optimismus: "Jsme si jistí, že nakonec budeme mít text, k němuž přispějí všichni," citovala agentura DPA mluvčího vlády předsednické země EU Ulricha Wilhelma.

 

Právě se děje

Další zprávy