Paříž - Možná až patnáct tisíc eur zaplatí zájemce o dopisy, které si před více než sto lety psali dva netuctoví milenci: ruský car Alexandr II. a jeho komorná Jekatěrina Dolgoruková.
Aukční síň Christie´s nabízí unikátní kolekci jedenácti dopisů, které car napsal své tajné lásce v roce 1868. A také dopisy, které naopak dívka psala jemu o tři roky později.
Car se seznámil s Jekatěrinou v roce 1866 a aby jí byl nablízku, zaměstnal ji jako komornou v petrohradském Zimním paláci. Přístup k němu měla tajným zadním schodištěm.
Dopisy cara jsou psané francouzsky, což bylo tehdy v ruských vyšších kruzích běžné. Podle znalců obsahují také intimní pasáže.
Patnáct let korespondence
"Jejich vztah byl velmi dlouhý, trval zhruba patnáct let. V některých obdobích si psali i několik dopisů denně," řekl agentuře Reuters Christoph Auvermann, který má aukci na starosti.
Největší část korespondence zůstala v Moskvě, několik desítek dopisů bylo vloni prodáno za 130 tisíc eur.
Důvodem, proč některé dopisy skončily ve Francii, je odchod Jekatěriny Dolgoruké do Francie. Po vraždě Alexandra II. v roce 1881 se usadila v Biarritzu na jihozápadě Francie, poblíž španělských hranic.
Proč zůstaly dopisy ve Francii
Některé dopisy vzala s sebou a na opakované výzvy carské rodiny, aby je vrátila, nereagovala.
"Pro vládnoucí rodinu to byl kompromitující materiál, protože car udržoval milostný poměr s komornou v době, kdy byl ženatý," tvrdí Christoph Auvermann.
Alexandr II. si po smrti své první ženy Jekatěrinu nakonec v roce 1880 vzal, ale jejich štěstí trvalo jen krátce. Cara zavraždili 13.března 1881 příslušníci levicové radikální organizace Národní vůle.
Monarcha vládl Rusku od roku 1855. Do dějin se zapsal zejména zrušením nevolnictví o šest let později, ale také tvrdým potíráním menšinových jazyků ruského impéria: polštiny, litevštiny, ukrajinštiny a běloruštiny.
Byl dědečkem posledního cara Mikuláše II., popraveného v roce 1918 bolševiky.