V Arménii objevili nejstarší stroj na výrobu vína

Zahraničí Reuters Zahraničí, Reuters
11. 1. 2011 7:36
Hliněná miska je šest tisíc let stará
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Karel Toman

Washington - Archeologové objevili na jihu Arménii zařízení na výrobu vína, které považují za dosud nejstarší, které je lidem známo.

Pomocí biochemické metody identifikovali sušenou a slisovanou vinnou révu, starou přibližně šest tisíc let. Nálezy ukázaly, že šlo o primitivní výrobu vína, které se zřejmě konzumovalo u příležitosti pohřbů.

Zařízení se skládá z mělké hliněné mísy o třech nohách. Na ní a v okolí vědci našli hroznová semínka a zbytky révy.

"Je to dosud nejstarší známá technika, určená k výrobě vína," řekl agentuře Reuters Gregory Areshian z univerzity v Los Angeles, který se na bádání podílel.

Foto: Aktuálně.cz

Výsledky výzkumu zveřejnil jako první odborný časopis Journal of Archaeological Science a podíleli se na něm experti z USA, Irska a Arménie.

Vinná réva podle testů rostla v období kolem 4000 let před naším letopočtem. Dosud nejstarší známé nálezy, svědčící o výrobě a konzumaci vína, se týkaly doby o zhruba tisíc let později.

Jeskyně v jižní části Arménie jsou vůbec pro archeology zajímavou oblastí. Před nedávnem zde našli koženou botu, starou přibližně 5500 let a údajně také nejstarší známou na světě.

Jedná o komplex jeskyň, zvaný Areni-1 na arménsko-íránské hranici. Archeologové tam nalezli také nástroje pro zpracovávání mědi.

 

 

Právě se děje

Další zprávy