V airbusu zřejmě nikdo nepřežil, byli tam i tři Slováci

Zahraničí Zahraničí
1. 6. 2009 23:05
Letoun Air France zmizel z radarů, zřejmě se zřítil. Na palubě bylo 228 lidí
Příletová cedule ukazuje, že let AF447 z brazilského Ria de Janiera má zpoždění...
Příletová cedule ukazuje, že let AF447 z brazilského Ria de Janiera má zpoždění... | Foto: Reuters

* Na palubě zmizelého letounu bylo 228 lidí * Šlo o linku z Rio de Janeira do Paříže * Data přestala přicházet po třech hodinách letu, kdy byl stroj nad Atlantikem * Poslední zprávy z kokpitu hovořily o elektrickém zkratu po silné turbulenci * Šance jsou minimální, Airbus už by neměl palivo

Paříž - Airbus společnosti Air France letící z Rio de Janeira do Paříže zmizel v pondělí nad ránem nad Atlantikem z dosahu radarů. Vedení společnosti oznámilo, že se velmi pravděpodobně zřítil do moře. A vše nasvědčuje tomu, že nikdo pád letadla nepřežil.

Stroj měl přistát v Paříži po jedenácté hodině dopoledne. 

Na palubě bylo 216 pasažérů plus 12 členů posádky. Dohromady tedy 228 cestujících. Z toho osm dětí, 82 žen a 126 mužů. Slovenské ministerstvo zahraničí zveřejnilo, že na palubě letadla měli být tři Slováci. Většinu pasažérů tvořili Brazilci, kterých bylo osmdesát, až 73 pasažérů bylo z Francie, osmnáct lidí bylo z Německa, devět z Itálie, šest z USA a pět z Číny.

"Tímto chceme vyjádřit naši soustrast a lítost rodinám, pozůstalým a nejbližším těch, kteří byli na palubě," napsala společnost Air France v prohlášení.

Kromě bouřky, turbulencí a elektrického zkratu společnost Air France zatím není schopná blíže popsat okolnosti nehody. "Jsme připraveni plně asistovat u vyšetřování a poskytnout technickou podporu," uvedly aerolinie v prohlášení.

Firma ale zároveň zdůraznila, že si netroufá spekulovat o podrobnostech neštěstí, protože "jí to nepřísluší".

"Je to katastrofa, jakou francouzská společnost ještě nezažila. V pátrání nám pomáhají brazilští a španělští přátelé, musíme nalézt vše, co z letadla zbylo, abychom pochopili, co se přesně odehrálo," řekl novinářům na pařížském letišti Charlese de Gaulla pohnutým hlasem Nicolas Sarkozy.

Mluvčí letecké společnosti Francois Brousse oznámil, že stroj mohl být zasažen bleskem.

Turbulence a zkrat

Z brazilských radarů letadlo zmizelo zhruba tři a půl hodiny po startu v Rio de Janeiru, ale posádka stačila oznámit, že má po prudkých turbulencích problémy s elektřinou. Došlo prý ke zkratu.

"Byla to velmi silná turbulence. Dosud přesně nevíme, co se stalo," řekl francouzský ministr Jean-Louis Borloo, zodpovědný za dopravu.

"Jsme velmi znepokojeni. Kontakt s letadlem jsme ztratili už před několika hodinami. Může jít o technickou závadu v komunikačním systému, který umožňuje určit polohu letadla. Ale to se stává velmi zřídka. A navíc stroj nepřistál ve stanoveném čase," doplnil jej podle AFP představitel letiště Charles De Gaulle v Paříži.

Krátce po jedné hodině odpoledne pak ministr Borloo oznámil, že se bohužel obává nejhoršího. Airbus 330-200 zmizel i z vojenských radarů a navíc by mu v tuto chvíli již došlo palivo, pokud by byl stále ve vzduchu.

Borloo vyloučil, že by letoun mohl být unesen.

Marné pátrání

Brazilské letectvo prohledává oblast kolem ostrova Fernando de Noronha, vzdálenou asi 300 kilometrů severovýchodně od brazilské pevniny.

Zatím bezúspěšně.

 Vedení letiště zřídilo kvůli zmizelému letadlu krizové centrum. Na místo už přijeli příbuzní cestujících.

Francouzská společnost měla naposledy nehodu v roce 2005, kdy její letoun sjel v prudké bouři z dráhy na letišti v Torontu. Všichni lidé na palubě ale tehdy vyvázli živí.

V roce 2000 se zřítil krátce po startu Concorde, patřící Air France. Zahynulo 109 lidí.

 

Právě se děje

Další zprávy