V airbusu zřejmě nikdo nepřežil, byli tam i tři Slováci

Zahraničí Zahraničí
1. 6. 2009 23:05
Letoun Air France zmizel z radarů, zřejmě se zřítil. Na palubě bylo 228 lidí
Příletová cedule ukazuje, že let AF447 z brazilského Ria de Janiera má zpoždění...
Příletová cedule ukazuje, že let AF447 z brazilského Ria de Janiera má zpoždění... | Foto: Reuters

* Na palubě zmizelého letounu bylo 228 lidí * Šlo o linku z Rio de Janeira do Paříže * Data přestala přicházet po třech hodinách letu, kdy byl stroj nad Atlantikem * Poslední zprávy z kokpitu hovořily o elektrickém zkratu po silné turbulenci * Šance jsou minimální, Airbus už by neměl palivo

Paříž - Airbus společnosti Air France letící z Rio de Janeira do Paříže zmizel v pondělí nad ránem nad Atlantikem z dosahu radarů. Vedení společnosti oznámilo, že se velmi pravděpodobně zřítil do moře. A vše nasvědčuje tomu, že nikdo pád letadla nepřežil.

Stroj měl přistát v Paříži po jedenácté hodině dopoledne. 

Na palubě bylo 216 pasažérů plus 12 členů posádky. Dohromady tedy 228 cestujících. Z toho osm dětí, 82 žen a 126 mužů. Slovenské ministerstvo zahraničí zveřejnilo, že na palubě letadla měli být tři Slováci. Většinu pasažérů tvořili Brazilci, kterých bylo osmdesát, až 73 pasažérů bylo z Francie, osmnáct lidí bylo z Německa, devět z Itálie, šest z USA a pět z Číny.

"Tímto chceme vyjádřit naši soustrast a lítost rodinám, pozůstalým a nejbližším těch, kteří byli na palubě," napsala společnost Air France v prohlášení.

Kromě bouřky, turbulencí a elektrického zkratu společnost Air France zatím není schopná blíže popsat okolnosti nehody. "Jsme připraveni plně asistovat u vyšetřování a poskytnout technickou podporu," uvedly aerolinie v prohlášení.

Firma ale zároveň zdůraznila, že si netroufá spekulovat o podrobnostech neštěstí, protože "jí to nepřísluší".

"Je to katastrofa, jakou francouzská společnost ještě nezažila. V pátrání nám pomáhají brazilští a španělští přátelé, musíme nalézt vše, co z letadla zbylo, abychom pochopili, co se přesně odehrálo," řekl novinářům na pařížském letišti Charlese de Gaulla pohnutým hlasem Nicolas Sarkozy.

Mluvčí letecké společnosti Francois Brousse oznámil, že stroj mohl být zasažen bleskem.

Turbulence a zkrat

Z brazilských radarů letadlo zmizelo zhruba tři a půl hodiny po startu v Rio de Janeiru, ale posádka stačila oznámit, že má po prudkých turbulencích problémy s elektřinou. Došlo prý ke zkratu.

"Byla to velmi silná turbulence. Dosud přesně nevíme, co se stalo," řekl francouzský ministr Jean-Louis Borloo, zodpovědný za dopravu.

"Jsme velmi znepokojeni. Kontakt s letadlem jsme ztratili už před několika hodinami. Může jít o technickou závadu v komunikačním systému, který umožňuje určit polohu letadla. Ale to se stává velmi zřídka. A navíc stroj nepřistál ve stanoveném čase," doplnil jej podle AFP představitel letiště Charles De Gaulle v Paříži.

Krátce po jedné hodině odpoledne pak ministr Borloo oznámil, že se bohužel obává nejhoršího. Airbus 330-200 zmizel i z vojenských radarů a navíc by mu v tuto chvíli již došlo palivo, pokud by byl stále ve vzduchu.

Borloo vyloučil, že by letoun mohl být unesen.

Marné pátrání

Brazilské letectvo prohledává oblast kolem ostrova Fernando de Noronha, vzdálenou asi 300 kilometrů severovýchodně od brazilské pevniny.

Zatím bezúspěšně.

 Vedení letiště zřídilo kvůli zmizelému letadlu krizové centrum. Na místo už přijeli příbuzní cestujících.

Francouzská společnost měla naposledy nehodu v roce 2005, kdy její letoun sjel v prudké bouři z dráhy na letišti v Torontu. Všichni lidé na palubě ale tehdy vyvázli živí.

V roce 2000 se zřítil krátce po startu Concorde, patřící Air France. Zahynulo 109 lidí.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 27 minutami

Provoz na trati mezi Berounem a Prahou zastavil požár vlaku ve stanici Karlštejn

Provoz na trati mezi Berounem a Prahou v úterý ráno zastavil požár vlaku ve stanici Karlštejn. Událost se obešla bez zranění, hasiči mají požár pod kontrolou. Ráno likvidovali také požár nákladního vagonu v Dolních Beřkovicích na Mělnicku, tam už byl provoz obnoven, řekl mluvčí středočeských hasičů Jan Sýkora.

Událost v Karlštejně byla hlášena před 8:00. "Jednalo se o požár vagonu rychlíku společnosti Arriva. Všichni cestující byli evakuovaní, provoz byl na trati byl v obou směrech uzavřen," uvedl Sýkora. Podle Správy železnic šlo o požár motorové jednotky.

Zdroj: ČTK / BBC News
před 34 minutami

Počet turistů v Česku za 2. čtvrtletí stále nedosáhl předcovidových čísel

V hotelech, penzionech a kempech v Česku se ve 2. čtvrtletí letošního roku ubytovalo pět milionů turistů. Období před covidem se počet hostů nevyrovnal, ve druhém kvartále roku 2019 přijelo do hromadných ubytovacích zařízení v ČR téměř 5,8 milionu hostů a o rok dříve téměř 5,5 milionu. Ve srovnání se stejným obdobím loňského roku letošní údaj představuje nárůst o 229 procent. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).

Počet přenocování hostů stoupl v letošním 2. čtvrtletí na 12 milionů nocí. Meziročně byl vyšší o 190 procent.

"Výkony ubytovacích zařízení v letošním 2. čtvrtletí ještě nedosáhly objemů před pandemií. Stále chybí zahraniční hosté, kterých se ubytovalo jen 65 procent v porovnání s rokem 2019. Zatímco návštěvnost domácích hostů výsledky 2. čtvrtletí 2019 již překonala," uvedl vedoucí oddělení statistiky cestovního ruchu a životního prostředí ČSÚ Pavel Vančura.

Zdroj: ČTK
Další zprávy