V Afghánistánu spadlo neznámé letadlo. Tálibán tvrdí, že ho sestřelil

ČTK ČTK
Aktualizováno 27. 1. 2020 21:05
V oblasti kontrolované radikálním hnutím Tálibán ve východním Afghánistánu spadlo v pondělí letadlo. Tálibán tvrdí, že sestřelil letoun s americkými vojáky na palubě, uvedla agentura Reuters. Jiné zdroje citují mluvčího Tálibánu, který hovoří o havárii.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Vojtěch Marek

Nepotvrdily se ani prvotní zprávy, že letadlo patřilo letecké společnosti Ariana Afghan Airlines a mělo na palubě přes 80 lidí.

"Americký letoun Bombardier E-11A se dnes zřítil v afghánské provincii Ghazní," uvedl na twitteru mluvčí americké armády v Afghánistánu Sonny Leggett. "Vyšetřování příčin havárie sice probíhá, nejsou však žádné náznaky, že by stroj sestřelila nepřátelská palba," dodal s tím, že takové tvrzení Tálibánu není pravdivé.

"Letadlo na výzvědné misi bylo sestřeleno (…) v oblasti Deh Jak v provincii Ghazní," uvedl naopak v prohlášení mluvčí Tálibánu Zabiulláh Mudžáhid s tím, že na palubě byli příslušníci americké armády, včetně vysokých důstojníků. Podle agentury AFP mluvčí dříve v souvislosti s pádem letadla hovořil pouze o havárii, informaci o sestřelu doplnil až později.

Letadlo E-11A kanadského výrobce Bombardier mělo na palubě pokročilou elektroniku, která pomáhá v navádění bezpilotních letounů, uvedla AFP.

Neověřené snímky z údajného místa havárie, zveřejněné na sociálních sítích, ukazovaly letoun havarovaný na sněhovém poli, na jehož ohořelé zadní části byl zřetelný znak amerického letectva.

Podle afghánských vojenských činitelů je místo dopadu Tálibánem kontrolované pouze zčásti a míří k němu jednotky afghánské armády.

Šéf letecké společnosti Ariana už dříve popřel, že by letadlo patřilo těmto aerolinkám. "Stala se letecká nehoda, ale to letadlo nepatří společnosti Ariana. Oba její dnešní lety - z Herátu do Kábulu a z Herátu do Dillí - jsou v pořádku," citovala ředitele agentura Reuters.

 

Právě se děje

Další zprávy