Útoky na Evropu chystala Al-Káida a platil bin Ládin

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
2. 10. 2010 12:15
Podle časopisu Der Spiegel to při výslechu řekl zatčený německý islamista

Hamburk - Za plánovanými teroristickými útoky na několik evropských zemí, které byly nedávno odhaleny, stojí teroristická síť Al-Kádia. Plán schválil a osobně spolufinancoval nejhledanější muž světa Usáma bin Ládin.

Podle nejnovějšího vydání magazínu Der Spiegel to při výsleších vypověděl německý islamista afghánského původu Ahmad Sidiqi, kterého počátkem července zatkli američtí vojáci v Kábulu.

Útoky v Pákistánu organizoval třetí nejvýše postavený muž v hierarchii sítě Al-Káida, šajch Júnis Mauritání.

Ohroženo bylo Německo, Francie a Británie

Sidiqi tvrdí, že se s Mauritáním na jaře sešel v pákistánském městě Mir Alí. Vysoce postavený muž, kterého německý Afghánec označil jako "číslo tři" Al-Káidy, přitom údajně hovořil o možných atentátech v několika evropských zemích, mimo jiné ve Francii, Německu a Velké Británii.

Stupeň ohrožení země terorismem ale v tomto týdnu zvýšilo například i Švédsko.

Plány prý osobně schválil vůdce Al-Káidy Usáma bin Ládin a vyčlenil na jejich provedení i část nezbytných finančních prostředků.

Sidiqiho zadrželi počátkem července američtí vojáci v afghánské metropoli. Nyní je vyslýchán na americké vojenské základně v Bagrámu.

Plán byl v "pokročilém stádiu"

Britská stanice BBC už v týdnu informovala o plánech islámských radikálů na vražedné útoky v britských, francouzských a německých městech odhalených po výslechu německého občana v Bagrámu. Podle BBC byl plán "v pokročilém stádiu, ale nikoli ve fázi bezprostřední hrozby".

Pařížská policie v úterý kvůli hrozbě pumového útoku evakuovala Eiffelovu věž, šlo však už o čtvrtý falešný poplach podobného druhu v zemi v posledních týdnech.

Sidiqi rovněž vyšetřovatelům řekl, že bojoval v Afghánistánu, kde také potkal Saída Bahadžího, dosud nedopadeného podporovatele teroristických útoků na USA z 11. září 2001.

Podle Spiegelu Sidiqi Německo opustil loni v březnu, aby se přidal k radikálům v afghánsko-pákistánském pohraničí. Zatímco americké úřady jeho výpovědi pokládají za věrohodné, němečtí vyšetřovatelé jsou zdrženlivější. Co nejdřív má Sidiqiho v Afghánistánu vyslechnout delegace německé tajné služby.

 

Právě se děje

před 11 minutami

Španělské fotbalistky vstoupily do stávky, podpořil je Griezmann

Španělské prvoligové fotbalistky vstoupily v sobotu do stávky. Dva zápasy musely být odloženy, poté co hráčky splnily svou hrozbu z října. Fotbalistky se snaží o vyjednání nové kolektivní smlouvy s kluby, podpořila je i hvězda Barcelony Antoine Griezmann.

Fotbalistky si stávku odhlasovaly drtivou většinou na shromáždění 23. října. Poté, co ani další jednání nevedla k zažehnání sporu, ohlásila hráčská asociace AFE, jež zastupuje muže i ženy, v sobotu začátek stávky. "Dnes říkáme my fotbalistky dost!" uvedla na videu asociace reprezentační brankářka Mariasun Quiňonesová se San Sebastianu.

Svým kolegyním poslal slova povzbuzení francouzský mistr světa Griezmann, jenž hraje ve Španělsku celou profesionální kariéru. "Kamarádky z ženského fotbalu, které stávkují za svá práva, mají mou plnou podporu. Hodně štěstí!" napsal na twitteru bývalý hráč San Sebastianu a Atlética Madrid, jenž od letoška působí v Barceloně.

Fotbalistky požadují po klubech zvýšení minimální roční mzdy z 16.000 eur (přes 400.000 korun) na 20.000 eur (přes 500.000 korun). Největším problémem byla nicméně dohoda ohledně platů při částečném úvazku - hráčky chtěly minimálně 75 procent z plného profesionálního úvazku (12.000 eur), kluby byly ochotny jednat maximálně o 50 procentech (8000 eur).

Ve španělské lize hraje 16 týmů, ale jen několik je plně profesionálních. K nejúspěšnějším klubům patří podobně jako mezi muži Barcelona a Atlético Madrid. Real Madrid bude mít svůj ženský tým od příští sezony.

Ženský fotbal zažívá ve Španělsku boom od roku 2015, kdy se národní tým poprvé představil na mistrovství světa. Do ženského fotbalu začali poté proudit sponzoři a výrazně se zvýšil mediální zájem. Na zápas žen Atlética proti Barceloně přišlo v minulé sezoně na stadion Wanda Metropolitano přes 60 tisíc diváků.

Další zprávy