Útoky na Evropu chystala Al-Káida a platil bin Ládin

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
2. 10. 2010 12:15
Podle časopisu Der Spiegel to při výslechu řekl zatčený německý islamista

Hamburk - Za plánovanými teroristickými útoky na několik evropských zemí, které byly nedávno odhaleny, stojí teroristická síť Al-Kádia. Plán schválil a osobně spolufinancoval nejhledanější muž světa Usáma bin Ládin.

Podle nejnovějšího vydání magazínu Der Spiegel to při výsleších vypověděl německý islamista afghánského původu Ahmad Sidiqi, kterého počátkem července zatkli američtí vojáci v Kábulu.

Útoky v Pákistánu organizoval třetí nejvýše postavený muž v hierarchii sítě Al-Káida, šajch Júnis Mauritání.

Ohroženo bylo Německo, Francie a Británie

Sidiqi tvrdí, že se s Mauritáním na jaře sešel v pákistánském městě Mir Alí. Vysoce postavený muž, kterého německý Afghánec označil jako "číslo tři" Al-Káidy, přitom údajně hovořil o možných atentátech v několika evropských zemích, mimo jiné ve Francii, Německu a Velké Británii.

Stupeň ohrožení země terorismem ale v tomto týdnu zvýšilo například i Švédsko.

Plány prý osobně schválil vůdce Al-Káidy Usáma bin Ládin a vyčlenil na jejich provedení i část nezbytných finančních prostředků.

Sidiqiho zadrželi počátkem července američtí vojáci v afghánské metropoli. Nyní je vyslýchán na americké vojenské základně v Bagrámu.

Plán byl v "pokročilém stádiu"

Britská stanice BBC už v týdnu informovala o plánech islámských radikálů na vražedné útoky v britských, francouzských a německých městech odhalených po výslechu německého občana v Bagrámu. Podle BBC byl plán "v pokročilém stádiu, ale nikoli ve fázi bezprostřední hrozby".

Pařížská policie v úterý kvůli hrozbě pumového útoku evakuovala Eiffelovu věž, šlo však už o čtvrtý falešný poplach podobného druhu v zemi v posledních týdnech.

Sidiqi rovněž vyšetřovatelům řekl, že bojoval v Afghánistánu, kde také potkal Saída Bahadžího, dosud nedopadeného podporovatele teroristických útoků na USA z 11. září 2001.

Podle Spiegelu Sidiqi Německo opustil loni v březnu, aby se přidal k radikálům v afghánsko-pákistánském pohraničí. Zatímco americké úřady jeho výpovědi pokládají za věrohodné, němečtí vyšetřovatelé jsou zdrženlivější. Co nejdřív má Sidiqiho v Afghánistánu vyslechnout delegace německé tajné služby.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Patnáctiletý chlapec přežil pád z 19. patra panelového domu v Praze

V Praze na Hájích v pátek odpoledne spadl zřejmě z 19. patra panelového domu patnáctiletý chlapec. Pád přežil, záchranáři ho po uvedení do umělého spánku převezli s vážným úrazem hlavy a pánve do Thomayerovy nemocnice, řekly mluvčí policie Eva Kropáčová a záchranné služby Jana Poštová.

Událost se stala v Kupeckého ulici po 15:00. "Hasiči na místě osobu vyprostili z přístavby, kam dopadla," řekla Kropáčová. Záchranáři podle Poštové ošetřili na místě patnáctiletého mladíka. "Uvedli jsme ho do umělého spánku, zajistili dýchací cesty, žilní vstup, zajistili podle traumaprotokolu a převezli s vážným úrazem hlavy a pánve do Thomayerovy nemocnice na traumatologii," uvedla. Policisté nyní zjišťují veškeré okolnosti události a příčinu pádu, dodala Kropáčová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy