Francie se děsí. Hrozí jí sebevražedný atentát

ČTK ČTK
21. 9. 2010 19:55
Země zvýšila bezpečnostní pohotovost. Pumový útok islamistů je prý blízko

Paříž - Francie zvýšila bezpečnostní pohotovost poté, co její tajné služby varovaly, že zemi hrozí bezprostřední nebezpečí sebevražedného pumového atentátu islámských radikálů. Uvedla to místní média a v pondělí potvrdil francouzský ministr vnitra Brice Hortefeux. Jižně od Paříže dnes zablokovala železniční dopravu zpráva o podezřelém zavazadle, v němž měla být umístěna bomba. Poplach se ukázal jako planý.

"Hrozba je skutečná, naše ostražitost se posílila," varoval ministr Hortefeux před možným teroristickým útokem. Neupřesnil, jaká opatření přesně Francie přijala. Podotkl však, že na čtyřstupňové škále teroristického rizika byl zatím vyhlášen druhý nejvyšší stupeň.

"Nevíme, kdy a kde dojde k atentátu, ale víme, že bude," citovala agentura AFP představitele, který si nepřál být jmenován.

V okolí města Massy jižně od Paříže byla dnes na dvě hodiny zablokována železniční doprava, když policie nalezla opuštěné zavazadlo s podezřelým obsahem. Jako puma vyhlížel obsah balíku dokonce i v policejním scanneru. Podle pozdější zprávy byla ale v zavazadle nalezena jen sada baterií, šampon a papírové ubrousky.

Podle agentur AP a AFP informace o hrozbě teroristického útoku přišla ve čtvrtek ze zahraničí a bylo zahájeno předběžné vyšetřování s cílem prověřit podezření, že jistá žena hodlá spáchat v Paříži sebevražedný atentát.

Policejní zdroj, který si přál zůstat v anonymitě, řekl, že v zemi obnovily aktivitu dvě dosud "spící" sítě přívrženců islámské sváté války džihádu. Stalo se to potom, co do Francie přijelo několik muslimských radikálů, nejspíš z Pákistánu a Afghánistánu.

Bývalý francouzský premiér Dominique de Villepin, který je hlavním pravicovým odpůrcem současné vlády, nicméně zveřejňování podobných informací o teroristické hrozbě kritizoval. "Je důležité přijímat opatření, jednat," řekl. "Vytváření paniky všude v zemi ničemu neposlouží," dodal s tím, že o národní bezpečnosti by se mělo mluvit opatrně.

Také opoziční socialisté nesouhlasí se způsobem, jakým byla veřejnost o teroristické hrozbě informována. "Říkají nám, že je tu hrozba, ale kdo, co, jak chce spáchat, o tom neřeknou nic," tvrdil socialistický poslanec Jean-Christophe Cambadélis.

Francie se stala dějištěm útoků islámských extremistů naposledy v létě 1995, kdy si útoky vyžádaly osm mrtvých a na 200 zraněných.

 

Právě se děje

Další zprávy