Hamburk - Za plánovanými teroristickými útoky na několik evropských zemí, které byly nedávno odhaleny, stojí teroristická síť Al-Kádia. Plán schválil a osobně spolufinancoval nejhledanější muž světa Usáma bin Ládin.
Podle nejnovějšího vydání magazínu Der Spiegel to při výsleších vypověděl německý islamista afghánského původu Ahmad Sidiqi, kterého počátkem července zatkli američtí vojáci v Kábulu.
Útoky v Pákistánu organizoval třetí nejvýše postavený muž v hierarchii sítě Al-Káida, šajch Júnis Mauritání.
Ohroženo bylo Německo, Francie a Británie
Sidiqi tvrdí, že se s Mauritáním na jaře sešel v pákistánském městě Mir Alí. Vysoce postavený muž, kterého německý Afghánec označil jako "číslo tři" Al-Káidy, přitom údajně hovořil o možných atentátech v několika evropských zemích, mimo jiné ve Francii, Německu a Velké Británii.
Stupeň ohrožení země terorismem ale v tomto týdnu zvýšilo například i Švédsko.
Plány prý osobně schválil vůdce Al-Káidy Usáma bin Ládin a vyčlenil na jejich provedení i část nezbytných finančních prostředků.
Sidiqiho zadrželi počátkem července američtí vojáci v afghánské metropoli. Nyní je vyslýchán na americké vojenské základně v Bagrámu.
Plán byl v "pokročilém stádiu"
Britská stanice BBC už v týdnu informovala o plánech islámských radikálů na vražedné útoky v britských, francouzských a německých městech odhalených po výslechu německého občana v Bagrámu. Podle BBC byl plán "v pokročilém stádiu, ale nikoli ve fázi bezprostřední hrozby".
Pařížská policie v úterý kvůli hrozbě pumového útoku evakuovala Eiffelovu věž, šlo však už o čtvrtý falešný poplach podobného druhu v zemi v posledních týdnech.
Sidiqi rovněž vyšetřovatelům řekl, že bojoval v Afghánistánu, kde také potkal Saída Bahadžího, dosud nedopadeného podporovatele teroristických útoků na USA z 11. září 2001.
Podle Spiegelu Sidiqi Německo opustil loni v březnu, aby se přidal k radikálům v afghánsko-pákistánském pohraničí. Zatímco americké úřady jeho výpovědi pokládají za věrohodné, němečtí vyšetřovatelé jsou zdrženlivější. Co nejdřív má Sidiqiho v Afghánistánu vyslechnout delegace německé tajné služby.