Útočník z Champs-Élysées slíbil věrnost vůdci Islámského státu. Hrál jsem dvojí hru, napsal v závěti

ČTK ČTK
20. 6. 2017 21:14
Jednatřicetiletý Adam Djaziri, který se v pondělí pokusil o teroristický útok na pařížské třídě Champs-Élysées a při najetí do policejní dodávky zemřel, přísahal věrnost vůdci Islámského státu abú Bakrovi Bagdádímu. Vyplývá to z jeho závěti, kterou předal před činem švagrovi. Policie mezitím zatkla Djaziriho bývalou manželku, bratra, švagrovou a otce, kteří žijí jižně od Paříže. Rodina sympatizuje s hnutím salafistů.
Svědek natočil dramatické chvíle po neúspěšném útoku islamisty v centru Paříže | Video: twitter/elugeescojonudo

Paříž - Útočník, který v pondělí přišel o život při pokusu o teroristický útok na policisty na pařížské třídě Champs-Élysées, zanechal závěť, ve které přísahal věrnost vůdci Islámského státu (IS) abú Bakrovi Bagdádímu. Oznámily to agentury AFP a Reuters s odvoláním na nejmenovaný zdroj blízký vyšetřování.

V závěti, předané švagrovi, útočník vyjadřoval podporu teroristickému uskupení IS, ovládajícímu část Sýrie a Iráku. Svěřil se také, že hrál "dvojí hru", když si jako sportovní střelec pořídil arzenál zbraní, ale pomýšlel na spáchání teroristického útoku.

Útočník, který svým autem najel do policejní dodávky, byl identifikován jako 31letý Adam Djaziri.

Francouzská policie mezitím zatkla jeho bývalou manželku, bratra, švagrovou i otce, kteří žijí asi 30 kilometrů jižně od Paříže. Podle médií Djaziriho rodina sympatizuje s hnutím salafistů, tedy islámských fundamentalistů.

Podle dosavadních výsledků vyšetřování byl pachatel v hledáčku tajných služeb od roku 2015. Jeho chování ale podle všeho nevyžadovalo například jeho preventivní zadržování, jak umožňuje již půldruhého roku trvající výjimečný stav.

Otázky ale vzbuzuje fakt, že Djaziri měl od roku 2012 zbrojní průkaz na sportovní zbraně, jehož platnost si v době, kdy už byl sledován, prodloužil o dalších pět let. V bytě pachatele se našly střelné zbraně, další měl u sebe při útoku. Celkově jich vlastnil devět, z toho tři vyžadující úřední povolení.

"Nikoho nemůže uspokojit, že někdo, kdo byl nahlášen (do evidence), mohl dál mít povolení (držet zbraň)," reagoval premiér Édouard Philippe.

Vláda se chystá posílit pravomoci bezpečnostních složek v boji proti terorismu, aniž by bylo nutné neustále prodlužovat výjimečný stav, který byl ve Francii vyhlášen po předloňském masakru v Paříži. Například se má zlepšit koordinace policie s tajnými službami, třeba ohledně přímého přístupu do evidence nebezpečných osob při zvažování, zda mohou žadatelé dostat zbrojní průkaz.

Během pondělního incidentu měl pachatel jednu pistoli přímo u sebe a druhou v autě, kde se našla také automatická puška s množstvím nábojů, dvě plynové bomby, přenosný počítač a dva mobilní telefony.

Incident se stal pouhé dva týdny poté, co jiný zradikalizovaný muslim napadl kladivem policistu před pařížským chrámem Notre-Dame. Na Champs-Élysées v dubnu, těsně před prezidentskými volbami, další islámský radikál zastřelil policistu.

Oproti teroristickým útokům z minulosti či v současnosti v Británii, spojuje ve Francii pachatele z poslední doby to, že se jedná o jedince, kteří si nevybírají jako snadnější cíl bezbranné civilisty, ale výhradně uniformované policisty nebo vojáky, jako symboly moci francouzského státu. Podle médií mají společné i to, že se incidenty odehrávají u turisticky frekventovaných míst, většinou známých památek.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Čtyři Ázerbájdžánci zahynuli při výbuchu miny

Čtyři ázerbájdžánští civilisté přišli o život poté, co pod jejich automobilem explodovala protitanková mina v oblasti, kterou nedávno dobyla ázerbájdžánská vojska během šestitýdenní války s Arménií. Boje, které propukly 27. září, ukončila dohoda, dosažená v noci na 10. listopadu. O úmrtí civilistů informovala generální prokuratura v Baku, podle které pátý cestující ve voze vyvázl se zraněním. Výbuch zdůraznil nebezpečí, jakým Ázerbájdžánci čelí na tomto území. Minu nastražili arménští vojáci při svém odchodu z tohoto okresu, který spolu s dalšími šesti ázerbájdžánskými okresy po čtvrt století ovládali Arméni spolu s celým Náhorním Karabachem. 

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Izraelci opět protestovali proti premiérovi

V izraelských městech se znovu konaly protesty proti premiérovi Benjaminu Netanjahuovi, který čelí u soudu obžalobě z korupce. Izraelci proti němu protestují už 23 víkendů, dnes stejně jako v minulých případech jich několik tisíc přišlo před premiérovu rezidenci v Jeruzalémě. Další protesty se konaly v Tel Avivu, Caesareji, Holonu a v dalších městech. Cílem protestujících je přinutit Netanjahua k rezignaci. Kromě tří kauz, ve kterých už je souzen, chtějí demonstranti rozšířit jeho stíhání i o případ nákupu armádních ponorek. V této kauze byl Netanjahu vyslýchán, ale není obviněn. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy