Útočník u francouzského jezera Annecy pobodal čtyři děti. Policie ho zadržela

ČTK ČTK
8. 6. 2023 16:20
Ve východofrancouzském městě Annecy ve čtvrtek ráno útočník pobodal šest lidí, z toho čtyři děti. Policie muže zadržela, uvedla agentura AFP s odkazem na své zdroje. Do města míří francouzská premiérka Élisabeth Borneová. Francouzský prezident Emmanuel Macron útok odsoudil jako "naprosto zbabělý", celý národ je podle něj v šoku.
Park ve východofrancouzském městě Annecy. (Ilustrační fotografie)
Park ve východofrancouzském městě Annecy. (Ilustrační fotografie) | Foto: ČTK

Podle francouzského tisku byl agresorem jednatřicetiletý Syřan. Muž ozbrojený nožem zaútočil na děti ve věku od 22 měsíců do tří let v parku poblíž Annecyského jezera krátce před desátou hodinou ráno. Dvě ze zraněných dětí jsou cizinci - jedno z Nizozemska a další z Británie. Podle svědků, s nimiž hovořila televize BFM TV, se po útoku pokusil útočník utéct a napadl starší osobu, než ho rychle zadržela policie.

"Důvod útoku musíme teprve určit," uvedla prokurátorka. Nic zatím podle ní nenasvědčuje tomu, že by se jednalo o teroristický čin.

Tři ze zraněných jsou v ohrožení života, z toho dvě děti a jeden dospělý, dodal zdroj blízký případu. Původně média hovořila celkem o sedmi zraněných. Zákonodárce Antoine Armand za Horní Savojsko ve francouzských Alpách na Twitteru napsal, že děti byly napadeny na dětském hřišti. Útok označil za "odporný".

Útočník pochází ze Sýrie, potvrdil AFP policejní zdroj. Muž se podle něj narodil v roce 1991, před příchodem do Francie žil deset let ve Švédsku. Premiérka Borneová uvedla, že muž měl ve Švédsku status uprchlíka. Podle AFP se hlásil ke křesťanství a na záběrech z útoku je slyšet, jak křičí "ve jménu Ježíše Krista". Podle premiérky Borneové o muži neměly poznatky tajné služby a předpokládaný útočník neměl ani psychiatrický záznam. Podle médií útočil bezdomovec.

"Naprosto zbabělý útok ve čtvrtek ráno v parku v Annecy. Děti a jeden dospělý se ocitli mezi životem a smrtí," uvedl na Twitteru Macron. "Národ je v šoku. Myslíme na ně, na jejich rodiny a záchranné složky," dodal. "Muž ozbrojený nožem zranil na náměstí v Annecy několik lidí včetně dětí. Díky rychlému zásahu policie byla tato osoba zadržena," napsal na sociální síti ministr vnitra Gérald Darmanin.

Poslanci a členové vlády ve čtvrtek v Národním shromáždění přerušili debatu a minutou ticha uctili zraněné i jejich rodiny, k čemuž je vyzvala předsedkyně Yaël Braunová-Pivetová.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy