Londýn - Reformy jsou potřeba, ovšem případný odchod z Evropské unie by byl pro Velkou Británii fatální chybou.
Právě těmito slovy se do debaty o takzvaném "brixitu", tedy možném vystoupení z EU, vložil ministr bez portfeje a respektovaný člen Konzervativní strany Kenneth Clarke.
"Británie je ohromně silná, protože je součástí trhu s 500 miliony obyvatel," prohlásil v reakci na nedávné vystoupení premiéra Davida Camerona.
Ten před týdnem podrobil Unii zdrcující kritice, jelikož se potýká s obrovskými problémy, jakými jsou nedostatečná konkurenceschopnost, obří zadlužení a klesající důvěra lidí.
A Britům přislíbil, že mezi roky 2015 a 2018 vyhlásí referendum o tom, zda chtějí setrvat v evropském společenství. "Je na čase, aby se Britové vyjádřili. Je na čase, aby se tato evropská otázka v britské politice vyřešila," nechal se slyšet ministerský předseda.
Proti Cameronovi
Clarke je dlouhodobě považován za jednoho z nejvíce proevropských konzervativců.
Není proto překvapením, že se stal jednou z tváří nové iniciativy, jejímž cílem je podpora dalšího členství v sedmadvacítce. Někdejší ministr financí a spravedlnosti je přesvědčen, že mnoho Britů nechápe výhody členství, protože "mnoho let nikdo pořádně členství nevysvětloval a nehájil".
Proti "eurofobii" chtějí společně s ním bojovat například liberálně-demokratický náměstek ministra financí Danny Alexander či bývalý labouristický ministr obchodu a někdejší evropský komisař Peter Mandelson.
Do Clarka, jenž se tak nepřímo postavil proti Cameronovi, se vzápětí pustili euroskeptici v Konzervativní straně. Ti prohlásili, že ministrovo vyjádření nereprezentuje stanovisko partaje a referendum je v zájmu veřejnosti.