Mimořádná zpráva

Střet o ponorky se stupňuje. Francie říká, že událost ovlivní budoucnost NATO

ČTK ČTK
Aktualizováno 18. 9. 2021 21:00
Spojené státy zopakovaly, že Paříž je pro ně nepostradatelným spojencem. Učinily tak krátce poté, co Francie v pátek povolala zpět do vlasti na konzultace své velvyslance ve Spojených státech a v Austrálii. K tomuto kroku se rozhodla kvůli nové strategické spolupráci mezi USA, Austrálií a Británií, v jejímž důsledku Canberra zrušila mnohamiliardovou zakázku na nákup francouzských ponorek.
Francouzský prezident Macron.
Francouzský prezident Macron. | Foto: Reuters

"Francie je nepostradatelný partner a náš nejstarší spojenec. Našeho vztahu si velmi ceníme," sdělil mluvčí amerického ministerstva zahraničí Ned Price. Washington doufá, že v nadcházejících dnech bude pokračovat diskuse o této otázce na nejvyšší úrovni, a to i příští týden na zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku, doplnil Price. Americký ministr zahraničí Antony Blinken už dříve uvedl, že Spojené státy přikládají vztahům s Francií zásadní hodnotu.

"Austrálie udělala obrovskou chybu, když zrušila dohodu o ponorkách s Francií a dala přednost Američanům," prohlásil francouzský velvyslanec Jean-Pierre Thébault v Austrálii. Ta oznámila, že rozhodnutí Francie odvolat velvyslance v Canberře lituje. Očekává, že obě země budou v mnoha jiných oblastech spolupracovat. Informovala o tom agentura Reuters. "Myslím si, že to byla obrovská chyba. Opravdu velmi špatný postoj k partnerství, protože to nebyl kontrakt, to bylo partnerství, které mělo být založeno na důvěře, vzájemném porozumění a upřímnosti," řekl Thébault. Aktuální situaci označil za "neuvěřitelnou, nevhodnou, neadekvátní a neaustralskou".

Francouzský ministr zahraničí Le Drian dokonce prohlásil, že zrušená zakázka na prodej francouzských ponorek do Austrálie  nejenže způsobila krizi ve vztazích Francie s Austrálií a Spojenými státy, ale ovlivní i budoucnost Severoatlantické aliance.

"S lítostí bereme na vědomí rozhodnutí Francie odvolat velvyslance v Austrálii," uvedlo v prohlášení australské ministerstvo zahraničí. "Těšíme se na další spolupráci s Francií v mnoha otázkách společného zájmu, které vycházejí ze společných hodnot," doplnilo ministerstvo.

Francouzský ministr zahraniční Jean-Yves Le Drian v pátek oznámil, že na žádost prezidenta Emmanuela Macrona se rozhodl okamžitě povolat velvyslance ve Spojených státech a v Austrálii zpět do Paříže ke konzultacím. Výjimečné rozhodnutí podle něj ospravedlňuje závažnost oznámení, které učinily Austrálie a Spojené státy.

Spojené státy, Austrálie a Británie ve středu oznámily, že zakládají bezpečnostní partnerství, které má zajistit mír a stabilitu v jihovýchodní Asii. Pakt má mimo jiné pomoci Austrálii získat americké ponorky na jaderný pohon. Austrálie proto zrušila dohodu o nákupu francouzských konvenčních ponorek v hodnotě 40 miliard dolarů (866 miliard Kč), kterou podepsala v roce 2016.

Agentura AFP uvedla, že je to poprvé, co Francie přistoupila k povolání svých velvyslanců v USA a v Austrálii ke konzultacím. Obě země patří mezi tradiční spojence Paříže.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy