Islámábád - Okolo 70 lidí bylo podle pákistánských úřadů zabito při úterním náletu amerických bezpilotních letadel ve vesnici Nadžmaraj v oblasti Makín Jižního Vazíristánu.
Letadlo vystřelilo tři rakety na účastníky ceremoniálu, při kterém byl pohřbíván vůdce místního Talibanu. Ten byl s pěti dalšími zabit při útoku amerického bezpilotního letadla v úterý ráno.
"Viděl jsem tři bezpilotní letadla, vypustila bomby," citovala agentura Reuters obyvatele Makínu Sohajla Mehsúda.
Pohřeb Talibanu
Podle stanice Al-Džazíra se spekuluje o tom, že byl na pohřbu přítomen sám vrchní velitel pákistánského Talibanu Bajtulláh Mehsúd. Na toho se nyní chce zaměřit pákistánská armáda, která se po vyhnání Talibanu z údolí Svát přesunuje právě do Jižního Vazíristánu, aby rozdrtila povstalecké hnutí i zde.
Taliban nyní podle agentury Reuters oblast ohradil a nikoho tam nepouští.
"Těla tam stále leží a Taliban nedovolí nikomu se přiblížit, zatímco jejich muži přijíždějí a odjíždějí auty," řekl Reuters po telefonu místní rezident Ghalem Rasúl.
Mluvčí Talibanu Vali Rehman prohlásil, že zemřelo 65 lidí, kteří budou pohřbeni ve třech masových hrobech.
Srdce a mysli
Během letošního roku provedla americká armáda v Pákistánu přibližně dvacet leteckých útoků, žádný však dosud nebyl tak smrtonosný jako poslední z nich. Pákistánští politici navenek operace bezpilotních letadel kritizují, podle zpravodajů však k nim dali tichý souhlas.
Otázkou ovšem je, nakolik jsou ospravedlnitelné. Podle neoficiálních statistik pákistánských úřadů zveřejněných pákistánským deníkem The News International zaútočila americká letadla v zemi mezi 14. lednem 2006 a 8. dubnem 2009 šedesátkrát. Pouze desetkrát však údajně zasáhla zamýšlený cíl. Při útocích podle listu zemřelo pouze 14 členů Al-Káidy, ale 687 civilistů.
Nový nejvyšší velitel americké armády v Afghánistánu Stanley McChrystal prohlásil, že úspěch v boji proti povstalcům nebude měřen počtem zabitých bojovníků, ale množstvím ochráněných civilistů. Připravuje tak změnu pravidel pro bojové operace.
Vojáci budou smět střílet na obytné komplexy pouze v případě, že se nebudou moci jinak z oblasti stáhnout. To se týká zejména bombardování. USA tak chce získat "srdce a mysli" Afghánců na svou stranu.
O tom, zda se nová taktika bude týkat také operací v Pákistánu, nepadlo ani slovo. Podle oficiálních vyjádření totiž Pentagon žádné neprovádí. Na starosti je má CIA.