USA v rámci boje proti Boko Haram posílají 300 vojáků do Kamerunu

ČTK ČTK
Aktualizováno 14. 10. 2015 21:40
V Kamerunu již působí předsunuté americké jednotky, které USA posílají v rámci boje s Boko Haram. Úkolem amerických sil bude letecký průzkum a výzvědné operace, vojáci budou vyzbrojeni pouze ke své obraně, uvedl vládní zdroj. S rozmísťováním jednotek začaly Spojené státy v pondělí, celkem pošlou do Kamerunu 300 vojáků.
Vlajka Boko Haram - ilustrační foto.
Vlajka Boko Haram - ilustrační foto. | Foto: Reuters

Washington - Spojené státy v rámci tažení proti radikální skupině Boko Haram posílají do Kamerunu asi 300 vojáků. Prezident Barack Obama o tom informoval Kongres s tím, že již v pondělí armáda začala rozmísťovat zhruba 90člennou předsunutou jednotku.

Zdroj z vlády ve středu agentuře Reuters řekl, že úkolem amerických sil bude letecký průzkum a výzvědné operace, které budou sloužit k podpoře mezinárodních jednotek z Nigérie, Nigeru, Kamerunu, Čadu a Beninu.

"Jednotky jsou vybaveny zbraněmi pro svou ochranu a bezpečnost. V Kamerunu zůstanou, dokud bude potřeba jejich podpora," uvedl Obama v oznámení Kongresu.

Američtí vojáci budou mít podle vládních zdrojů k dispozici bezpilotní stroje Predator. Jednotky prý budou nejdříve rozmístěny ve městě Garoua na severu Kamerunu nedaleko hranic s Nigérií.

Bílý dům novinářům sdělil, že vyslání vojska není bezprostřední reakcí na žádnou novou hrozbou v regionu, ale je to součástí širšího tažení proti radikálům. Spojené státy v současné době nemají v Africe žádný bojový kontingent, postupně ale zvyšují podporu svým spojencům, kteří s Boko Haram bojují.

Skupina Boko Haram vznikla v roce 2002. Na severovýchodě Nigérie vyhlásila vlastní chalífát, většinu tohoto území ale v poslední době ztratila v bojích s armádami Nigérie a sousedních zemí, mimo jiné i Kamerunu.

Řádění islamistických vzbouřenců si v Nigérii od roku 2009 vyžádalo více než 17 000 mrtvých, více než dva miliony lidí před nimi bylo nuceno opustit svůj domov. Podle organizace Amnesty International jen od června při násilnostech připisovaných Boko Haram bylo v Nigérii, Kamerunu, Čadu a Nigeru zabito nejméně 1600 lidí.

 

Právě se děje

před 4 minutami
Další zprávy