Washington - Spojené státy stupňují útoky proti Al-Káidě na pákistánských hranicích s Afghánistánem. Bojí se, že nová pákistánská vláda nebude boji s terorismem tak nakloněná jako ta, kterou ovládal prezident Parvíz Mušaraf.
Informuje o tom list The Washington Post s odvoláním na nejmenované zdroje z americké administrativy.
Americkou nervozitu dokládá i nynější pákistánská návštěva dvou předních úředníků ministerstva zahraničí USA, která budí mezi Pákistánci spíš rozpaky.
Rychle do Pákistánu
Náměstek ministryně zahraničí John Negroponte a její asistent pro záležitosti střední a jižní Asie Richard Boucher totiž přijeli ještě dříve, než Mušaraf novou vládu jmenoval. Pákistánci kritizují to, že se USA do jejich vnitřní politiky "příliš pletou".
Čtěte také: Vztahy Pákistánu s USA chladnou. Kritika spojence sílí
Při třech amerických leteckých útocích zahynulo za poslední dva měsíce v Pákistánu 45 lidí. Prezident Mušaraf tyto útoky potichu podporoval.
Právě tvrdý postup proti islamistům a podpora USA jsou i jedním z důvodů jeho nedávné prohry v parlamentních volbách.
Čtěte také:
- Pákistán zvolil premiéra. Je jím příznivec Bhuttové
- Pákistánská policie hlásí průlom v případu Bhuttová
- Pákistán: traumata z ničivého zemětřesení přetrvávají
- Jeden z nejvyšších vůdců Talibanu zabit v Pákistánu
Mnoho armádních expertů se však domnívá, že tyto útoky mají na boj s Al-Káidou jen velmi omezený dopad. Podle amerických odhadů má organizace v oblasti stovky členů.
Jednat s islamisty
Negroponte a Boucher ve čtvrtek navštívili pákistánské paravojenské jednotky Frontier Corps, které USA chtějí - po vzoru irácké lokální domobrany - více podporovat.
Nová vláda však půjde na ruku USA mnohem méně než Mušaraf. Předsedové nejsilnějších stran v parlamentu chtějí s islamisty jednat. Podle expremiéra Naváze Šarífa je třeba Mušarafovu politiku posledních let přehodnotit.
"Kmenové problémy je možné vyřešit pouze jednáním, nikoli vojenskými operacemi," řekl americkým úředníkům i Malik Darja Chán, předák jedné z vesnic, do kterých se podívali.
Podle zářijového průzkumu většina Pákistánců boj s islamisty podporuje. Pro samostatné akce USA na pákistánském území bylo však pouze pět procent dotázaných.