USA postaví na Aljašce radar, posílí tak obranu proti KLDR

ČTK ČTK
23. 5. 2015 9:29
Radar dlouhého dosahu bude stát necelou miliardu amerických dolarů, Spojené státy jeho výstavbou reagují na rostoucí vojenské schopnosti KLDR a Íránu.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

WashingtonSpojené státy plánují umístit na Aljašce nový radar dlouhého dosahu. Měl by posílit schopnosti stíhacích letounů na základnách na Aljašce a v Kalifornii a pomoci americkému systému protiraketové obrany lépe rozpoznávat případné nepřátelské rakety, informovalo v pátek ministerstvo obrany USA.

Nový radar by měl obranné operace zahájit v roce 2020, až bude dokončena požadovaná bezpečnostní studie a posudek jeho vlivu na životní prostředí, uvedl Pentagon. Nový radar bude pravděpodobně umístěn na radarové stanici v centrální části Aljašky. Konečné rozhodnutí ale prý padne až po dokončení environmentální studie.

O zakázku na dodání nového radarového systému, který by měl vyjít na necelou miliardu dolarů, se ucházejí společnosti Raytheon, Northrop Grumman a Lockheed Martin. Americké úřady by měly vítěze soutěže oznámit do konce tohoto fiskálního roku, tedy do 30. září, napsala agentura Reuters.

Šéf americké Agentury pro protiraketovou obranu (MDA) James Syring a další významní představitelé Pentagonu v březnu sdělili americkému Kongresu, že nový radar má zásadní význam pro posílení obrany proti rostoucím schopnostem KLDR a Íránu vypálit rakety na Spojené státy.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Babiš se má podle soudu omluvit za své výroky senátorovi Wagenknechtovi

Premiér Andrej Babiš (ANO) se má omluvit senátorovi Lukáši Wagenknechtovi (za Piráty) za výroky, že je psychopat, udavač a připravil ČR o 800 milionů korun, rozhodl v pátek Okresní soud Praha-západ. Wagenknecht, který byl náměstkem, když Babiš vedl ministerstvo financí, to uvedl na twitteru. Premiér si za svými výroky stojí a plánuje se odvolat, sdělil ČTK v textové zprávě.

Soud vyhověl žalobě na ochranu osobnosti, Babiš je povinen písemnou omluvu zaslat do tří dnů poté, co rozsudek nabude právní moci, uvedl Wagenknecht. Jeho asistentka Karolína Žďárská řekla ČTK, že písemné vyhotovení rozsudku by mělo být k dispozici do dvou týdnů. "Zatím nemáme písemné vyhotovení, takže neznáme argumenty soudu, ale za svými výroky si stojím, budu se odvolávat," reagoval Babiš.

Wagenknecht byl prvním náměstkem ministra financí od února 2014 do června 2015, kdy ho Babiš odvolal podle pozdějšího Wagenknechtova vyjádření bez udání důvodu. Wagenknecht se před tím dostal do sporu s tehdejší ministryní pro místní rozvoj Karlou Šlechtovou (za ANO), když jeho auditorský tým našel chyby v tendru na monitorovací systém evropských fondů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy