Šestice podzvukových letounů přistála koncem minulého týdne na základně RAF Fairford v anglickém hrabství Gloucestershire, kam je Američané přesunuli ze základny Barksdale v Louisianě.
Generál Jeffrey Harrigian, zástupce velitele amerického letectva v Evropě, uvedl, že stroje jsou součástí operace Atlantic Resolve. Jejím cílem je ujistit spojenecké země Severoatlantické aliance, které se cítí ohroženy ruskou agresí na Ukrajině, o podpoře USA.
The US Air Force deploys B-52 bombers to Europe in a message to Russia https://t.co/0l0maj1r8N pic.twitter.com/b0nV3FxD0D
— CNN (@CNN) March 21, 2019
Americké vzdušné síly potvrdily, že čtyři z šesti bombardérů už v pondělí provedly lety na několika místech v Evropě včetně Pobaltí v blízkosti ruských hranic. Stroje, které vyvinula americká firma Boeing, se dostaly také do vzdušného prostoru poblíž poloostrova Kamčatka, který leží na ruském Dálném východě.
Kreml nasazení bombardérů kritizuje. Podle něj americké letouny, které se pohybují nad neutrálními vodami Baltského moře, vytváří napětí v regionu. "Samozřejmě že takové jednání ze strany Spojených států nevede k posílení pocitu bezpečnosti a stability v regionu, který je hned vedle ruských hranic," uvedl podle agentury Reuters mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov.
První letouny B-52 se k armádě USA připojily v 50. letech minulého století v období studené války. Původně měly sloužit zejména k bombardování nepřítele z vysokých výšek, a to včetně schopnosti provést jaderný útok.