Brusel - Washington tlačí na to, aby se členské země Severoatlantické aliance zavázaly k mnohem větší podpoře Gruzie, než tomu bylo dosud.
Rozhodnutí by mělo padnout na dnešní schůzce ministrů zahraničí NATO v Bruselu. "Bude to velmi jasný signál solidarity," citovala agentura Reuters mluvčí aliance Carmen Romerovou.
"Myslím, že spojenci se shodnou na tom, že šlo o porušení teritoriální jednoty Gruzie," dodala.
Příliš důležitý partner
NATO také bude tlačit na rychlé uskutečnění prozatímního šestibodového mírového plánu, který počítá se stažením vojsk do postavení před 6. srpnem, tedy před vypuknutím konfliktu. Situace je ovšem nadále nejasná - Moskva tvrdí, že se plánu drží, Gruzínci naopak hlásí další přítomnost ruských tanků v zemi.
Sledujte konflikt v Gruzii minutu po minutě |
Analytici ovšem varují, že americký plán tvrdší politiky vůči Moskvě nemusí vyjít. Evropští spojenci totiž nejsou jednotní v názoru na krizi v Gruzii. Navíc je Rusko jak pro Evropu, tak pro USA až příliš důležité.
Evropa dává všanc svou energetickou závislost na Rusku, USA zase partnera ve své politice vůči Íránu nebo Severní Koreji.
Talbott: Zapadničestvo v krizi
Strobe Talbott, vlivný lobbyista a někdejší náměstek bývalé americké ministryně zahraničí Madeleine Albrightové, se domnívá, že za vším stojí pokřivené vnímání "zapadničestva" v Rusku, které Kreml zkrátka okolním zemím nechce přiznat a v případě Gruzie ho pokládá za casus belli.
"Je -li tomu tak, pak by příští americká administrativa měla znovu prozkoumat základy celé myšlenky partnerství s touto zemí," napsal Talbott ve své čerstvé stati pro list Washington Post.