USA a Rusko plánují pro Sýrii mír, byť posílají zbraně

Martin Novák Martin Novák
13. 9. 2013 15:55
Ministři zahraničí Kerry a Lavrov připravují velkou mírovou konferenci o Sýrii v Ženevě.
Syrští povstalci s tankem nedaleko Aleppa na severu Sýrie.
Syrští povstalci s tankem nedaleko Aleppa na severu Sýrie. | Foto: Reuters

Ženeva - S úsměvy, mocným potřásáním rukou a optimismem se v Ženevě rozešli ministři zahraničí USA a Ruska John Kerry a Sergej Lavrov.

Nejenže se dohodli na chemickém odzbrojení Sýrie, ale podle společného prohlášení začali připravovat několikrát odloženou velkou mírovou konferenci. Kde by se všechny znepřátelené strany syrského konfliktu měly dohodnout na klidu zbraní.

Ještě ve středu Kerry tvrdil, že americké bombardování Sýrie je stále jednou z možností, pokud jednání selžou a syrský prezident Bašár Asad nasadí to, čemu se ve sportu říká zdržovací taktika.

Mírová konference, pokud ji syrský režim nebo povstalci nebudou bojkotovat, by se tak mohla přece jen konat někdy v říjnu či listopadu.

Na syrském bojišti ale vypadá situace tak, že se mír stále více vzdaluje. Po několikadenní pauze, způsobené obavami z amerického úderu, Asadův režim znovu bombarduje části území ovládaného povstalci z letadel.

Foto: Reuters

Objevují se zprávy o nových masakrech. Radikální organizace Džabhat al-Nusra, hlásící se k Al-Káidě, povraždila ve vesnici civilisty považované za loajální k Asadovi.

Režimní síly zase OSN obviňuje z toho,  že cíleně útočí na nemocnice v oblastech pod kontrolou rebelů.

"Síly prezidenta Bašára Asada vedou kampaň s odepíráním lékařské péče jako válečné zbraně, a to zejména vůči lidem, kteří žijí v oblastech kontrolovaných povstaleckou opozicí," uvádí se ve zprávě vyšetřovatelů OSN.

A ačkoliv Kerry s Lavrovem připravují mírovou konferenci, zbraně z Ruska a Spojených států proudí do země dál. Rusko je hlavním dodavatelem režimu a podle slov Vladimira Putina není na kontraktech s Damaškem nic nelegálního.

Spojené státy přece jen začaly po dlouhém váhání dodávat munici a lehké zbraně Svobodné syrské armádě. Protitankové a protiletadlové střely ale Američané podle deníku Washington Post rebelům nedodají. Bojí se, že by skončily v rukou Al-Káidy, a to by znamenalo v budoucnosti hrozbu například pro dopravní letadla.

Foto: Reuters

Šéf Svobodné syrské armády Salím Idríss ale v rozhlasovém interview popřel, že by jeho organizaci došly nějaké zbraně z USA.

Analytici se shodují v tom, že situace zůstane patová, dokud Asada budou dál vyzbrojovat Rusko s Íránem a dokud rebelové nedostanou zbraně, jakými jsou právě například protitankové střely.

Washington ale nechce Asadův režim zcela svrhnout. Spíše jen oslabit, aby byl přístupnější kompromisům a politickému řešení.

Ani Asadova smrt nebo odchod do exilu podle řady analytiků nepřinese klid zbraní. "Nejpravděpodobnější scénář je ten irácký. Úplný chaos a rozšířený banditismus," míní přední expert na Sýrii Johsua Landis, profesor univerzity v Oklahoma City a autor serveru Syria Comment.

Syrská opozice je roztříštěná, v zemi působí údajně minimálně několik desítek různých organizací a skupin. Některé dokonce bojují proti sobě.

K Al-Káidě a radikálnímu islamismu se sice hlásí menšina povstaleckých bojovníků, ale jsou velmi dobře vyzbrojení a často zaznamenávají úspěchy proti vládním vojskům.

Za dva a půl roku zemřelo přes sto tisíc Syřanů a skoro tři miliony lidí zemi opustily.

 

Právě se děje

Další zprávy