Ursula von der Leyenová dnes jednala o podpoře s liberály a Zelenými

ČTK ČTK
10. 7. 2024 21:53
Ursula von der Leyenová dnes jednala o podpoře s liberály a Zelenými

Končící předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová jednala s frakcí Zelených a liberálním klubem Renew Europe (Obnova Evropy) o podpoře pro její další mandát v čele unijní exekutivy. Uvedli to politici z obou těchto frakcí.

Zelení a liberálové odmítají spolupráci s krajní pravicí, mezi kterou klub Renew Europe řadí i frakci Evropských konzervativců a reformistů (ECR). Podle stanice EuroNews von der Leyenová slíbila, že nebude pevně spolupracovat s ECR.

Liberální frakce Renew Europe patří spolu s lidovci z EPP a sociálními demokraty z S&D ke klubům, které by měly podpořit druhý mandát von der Leyenové v čele komise. "Nic není dohodnuto, pokud není dohodnuto vše," uvedla v prohlášení po jednání s německou političkou šéfka Renew Europe Valérie Hayerová. Frakce je podle ní znepokojená úmyslem klubu EPP spolupracovat s krajní pravicí, k níž liberálové řadí i klub ECR. V něm sedí například europoslanci z české ODS. Podle serveru Euronews von der Leyenová, která je nominantkou EPP, liberálům slíbila, že nevytvoří "strukturální spolupráci" s ECR.

Mezi prioritami liberální frakce je posílení konkurenceschopnosti, snížení byrokratické zátěže a také dodržování unijní zelené dohody. "Jsme připraveni pracovat na dohodě, ale naši partneři musí v jednáních adekvátně odpovědět na naše očekávání a potřeby," uvedla Hayerová.

 

Právě se děje

Další zprávy