Uranu je dost na sto let, tvrdí MAAE

Zahraničí Zahraničí
21. 7. 2010 17:38
Jaderné elektrárny kryjí v současnoti 17 procent celosvětové spotřeby.
Výstup z jaderné energetiky zatím navzdory protestům ekologů nikdo neplánuje
Výstup z jaderné energetiky zatím navzdory protestům ekologů nikdo neplánuje | Foto: Archiv Jaderné elektrárny Temelín

Vídeň - Celosvětové zásoby uranu vystačí na nejméně sto let. Na rozdíl od ropy je tak tento "neobnovitelný" zdroj energie zajištěn na delší čas. V případě nasazení nových technologií při výrobě elektřiny z jádra by to mohlo být dokonce i tisíc let. Vyplývá to z nejnovější zprávy Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE).

Ačkoliv celá řada zemí včetně Německa, Británie, Itálie či Švédska, zvažovala postupný útlum produkce elektřiny v jaderných elektrárnách, vzhledem k předpokládanému nárůstu spotřeby, tenčícím se zásobám ropy a vysokým nákladům na výrobu elektrické energie z obnovitelných zdrojů, musely jejich vlády své plány předhodnotit.

Británie, ani Německo vystoupit z jaderné energetiky nehodlají, díky mohutným investicím do větrných elektráren však budou podíl obnovitelných zdrojů postupně navyšovat až na dvacet a v případě Spojeného království na třicet procent.

Jiné země, které nemají takové možnosti, jaké skýtají větrné parky v Severním moři, se ovšem bez jaderné energetiky zřejmě neobejdou ještě delší čas.

Podle MAAE se na ni budou proto dívat nejenom jako na cenově výhodnou, nýbrž také jako na ohleduplnou k životnímu prostředí. Ačkoliv vyhořelé jaderné palivo vyžaduje speciální úložiště a mimořádná bezpečnostní opatření při přepravě.

Větrné elektrárny představují alternativu, jsou však drahé, hlučné a k půvabu krajiny příliš nepřispívají
Větrné elektrárny představují alternativu, jsou však drahé, hlučné a k půvabu krajiny příliš nepřispívají | Foto: Reuters

Dvacet let stará naleziště

Země těžící uran se proto ani s dalším rozvojem výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů nebudou muset obávat o odbytiště. A naopak, dodavatelé budou schopni pokrýt poptávku, ačkoliv se dnes těží především ze starších ložisek a nový průzkum na uran byl zahájen až po roce 2003.

"Většina uranu, která se dnes těží, byla objevena před dvaceti až třiceti lety," tvrdí spolupracovník MAAE Peter Waggit. V příštích deseti letech budou podle něj ale zcela nepochybně odkryta ještě další naleziště.

I kdyby nároky na dodávky uranu dramaticky v příštích letech dramaticky vzrostly, zůstane ještě v roce 2035 nejméně polovina celosvětových zásob uranu netknuta.

Počátkem roku 2009 činily podle MAEE celosvětové vytěžitelné zásoby uranu 6,3 milionu tun. K největším producentům patřily Kanada, Kazachstán, Austrálie, Namíbie a Niger.

Jaderná energetika dnes kryje přibližně 17 procent celosvětové spotřeby elektrické energie, vodní elektrárny patnáct a ostatní obnovitelné zdroje energie tři procenta.

 

Právě se děje

Další zprávy