Uprchlíci z Jižního Súdánu vzali jako rukojmí třináct pracovníků OSN. Požadují převoz do jiné země

ČTK ČTK
18. 4. 2017 22:08
U města Goma na východě Konga se odehrál incident, při němž stovka neozbrojených uprchlíků z Jižního Súdánu zajala třináct pracovníků mise OSN. Rukojmí vzali hlavně bývalí bojovníci někdejšího jihosúdánského viceprezidenta Rieka Machara, mise OSN nyní s únosci vyjednává. Obyvatelé tábora měsíce požadovali přesun do třetí země, ale nikdo je nechce přijmout.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Goma - Stovka neozbrojených uprchlíků z Jižního Súdánu v úterý na východě Konga zajala jako rukojmí 13 pracovníků mise OSN. Únosci požadují svůj převoz do blíže neupřesněné třetí země. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na činitele OSN působícího v oblasti.

Incident se odehrál v táboře u významného města Goma, kde od loňského srpna pobývá přibližně 530 uprchlíků z konfliktem zmítaného Jižního Súdánu. Rukojmí vzali hlavně bývalí bojovníci někdejšího jihosúdánského viceprezidenta Rieka Machara, řekl šéf kanceláře OSN v Gomě Daniel Ruiz, podle kterého mise OSN s únosci vyjednává.

Obyvatelé tábora měsíce požadovali přesun do třetí země, ale nikdo je nechce přijmout, dodal Ruiz. Osm uprchlíků souhlasilo v pátek s návratem do Jižního Súdánu, ostatní se ale cesty zpět obávají. Zároveň si stěžují, že v konžském táboře je málo prostoru.

Nejmladší stát světa Jižní Súdán je zmítán etnickým násilím takřka od svého založení v roce 2011. Země se ocitla v občanské válce v roce 2013, když se prezident Salva Kiir pocházející z etnické skupiny Dinka rozešel s viceprezidentem Riekem Macharem, který patří k Nuerům. V srpnu 2015 dosáhli znepřátelení politici dohody o příměří, boje však pokračují.

Loni v prosinci OSN varovala, že násilí v Jižním Súdánu může vyústit v genocidu. V důsledku nepokojů už přišly o život desítky tisíc lidí. Konflikt rovněž způsobil jednu z největších uprchlických krizí na světě a vyhnal ze země více než 1,6 milionu obyvatel.

 

Právě se děje

Další zprávy