Celé ulice zničené za jeden den. Uprchlík popisuje hrůzy barelového bombardování

Video Lékaři bez hranic, Video
4. 4. 2021 11:00
Zdroj foto: Lékaři bez hranic Zdroj foto: Lékaři bez hranic
Válka sebere všechno. Lidské životy, práci, základní zboží i zdravotnický materiál. Obléhání Aleppa přineslo nekonečné bombardování a utrpení tamních obyvatel. Komunitní lídr Ali Hajj, který dříve pracoval v oblasti nemovitostí, bojoval ve městě o přežití. Několikrát musel utíkat. V Sýrii ale žije dodnes.
Lékaři bez hranic - Ali Hajj Jasem | Video: Lékaři bez hranic

"Během vyjednávání o klidu zbraní jsme my - lidé žijící v části Aleppa držené opozicí - byli v pasti, uvězněni na prostoru menším než 2 km čtvereční," popisuje temnou dobu obléhání Aleppa Syřan Ali Hajj.

Při bombardování se střílelo minomety, děly i dalšími druhy zbraní. Za oběť mu padli civilisté, nemocnice či školy, a to i se studenty a učiteli uvnitř. "Během obléhání jsme byli svědky mnoha tragédií. Všechny šťastné chvíle se vytratily," dodává. 

Deset let válečného konfliktu v Sýrii

Sýrie, Aleppo, před a po

Válka v Sýrii vypukla 15. března 2011. Tento seriál vychází k příležitosti 10letého výročí syrské války. Lékaři bez hranic v zemi působili již od začátku konfliktu. Podporovali síť syrských lékařů, posílali do země další personál, opravovali nemocnice a kliniky, dováželi do země zdravotnický materiál a na dálku podporovali i další zařízení. Uplynulo celé desetiletí a miliony Syřanů potřebují pomoc i nadále. Proto zůstávají i Lékaři bez hranic.


Ofenziva syrské vlády na východě Aleppa ovládaném opozicí vyvrcholila 27. dubna 2016. Nemocnice hořely. Škola Ain Jalut byla také ten večer bombardovaná. Ve městě zahynulo mnoho lékařů a jiných zdravotníků. Po dobu dalších čtyř dní byla zdravotnická zařízení neustále pod palbou. V této části Aleppa bylo leteckými útoky v dubnu 2016 zasaženo celkem 14 nemocnic. 

Od července postupující obléhání bránilo obyvatelům města v útěku. Vojenské taktiky uvěznily v sutinách Aleppa až 250 tisíc lidí. Humanitární konvoje nemohly dovnitř, zranění civilisté naopak zase ven, i když je jejich zranění ohrožovala na životě. "Ulice byly plné zraněných a mrtvých," vzpomíná Ali Hajj. 

Když boje utichly, došlo k evakuaci města. Řady autobusů odvážely obyvatele po skupinách pryč. Mezi nimi byl i Ali Hajj se svou rodinou. To bylo poprvé, co opustili svůj domov. Se svou manželkou a šesti dětmi se stali vnitřně vysídlenými v oblasti Khan al Arsal, zhruba 10 km od Aleppa. O tři roky později, v lednu 2020, je probíhající boje opět vyhnaly z místa, kde se usadili. Museli znovu utíkat. Tentokrát našli bezpečí v Idlíbu, kde žijí dodnes. 

 

Právě se děje

před 48 minutami

Česko a Japonsko podepsaly nový plán strategické spolupráce

Český ministr zahraničních věcí Jakub Kulhánek a jeho japonský protějšek Tomišicu Motegi dnes ve Varšavě podepsali nový plán strategické spolupráce mezi oběma zeměmi. Učinili tak na okraj jednání ministrů visegrádské čtyřky (V4 - Česko, Maďarsko, Polsko a Slovensko) a Japonska, které zorganizovalo polské předsednictví V4.

Mezi prioritní oblasti spolupráce Česka a Japonska budou na základě akčního plánu pro období 2021 až 2025 patřit kromě ekonomiky také věda, inovace a obchod. Součástí je i spolupráce v oblasti bezpečnosti a multilaterální diplomacie. Japonsko je po Číně a Jižní Koreji třetí zemí v Asii, se kterou má Česko takto upravené vztahy.

Podle tiskové zprávy českého ministerstva zahraničí je Japonsko je druhým největším investorem v ČR a druhým nejdůležitějším obchodním partnerem Česka v Asii. Obrat obchodní výměny v roce 2020 dosáhl 3,8 miliardy dolarů (80,2 miliardy korun). Celkem 260 japonských firem v současné době zaměstnává v ČR přes 50 000 lidí.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Nadal prohrál v madridském čtvrtfinále se Zverevem

Německý tenista Alexander Zverev potřetí za sebou porazil Rafaela Nadala a postoupil do semifinále antukového turnaje v Madridu. Čtyřiadvacetiletý hráč zvítězil nad světovou dvojkou 6:4, 6:4 a jeho dalším soupeřem bude Rakušan Dominic Thiem.

Nejvýše nasazený Nadal, pětinásobný vítěz madridského turnaje, prolomil soupeřův servis jako první, jenže vedení 4:2 neudržel. Zverev čtyřmi gamy za sebou získal úvodní set a ve druhém mu pak stačil brejk v páté hře. "Tohle je jedna z největších výher mojí kariéry. Ale turnaj ještě nekončí," radoval se Zverev po mečbolu.

Nadal má sice se Zverevem dál aktivní bilanci 5:3, jenže německého protivníka naposledy zdolal před třemi lety. Dvakrát mu pak podlehl na tvrdém povrchu. Právě v roce 2018 Zverev ovládl madridský turnaj, o titul se tehdy utkal s Thiemem.

Thiem porazil Američana Johna Isnera 3:6, 6:3, 6:4 a do semifinále se v Madridu probojoval počtvrté za sebou. Na první triumf ale zatím čeká, ve finále byl dvakrát.

Další zprávy