Kyjev - Den po obnově prozápadní oranžové koalice na Ukrajině se premiérka Julia Tymošenková nechala slyšet, že vládu čekají personální změny.
Ukrajinským ministrům adresovala vzkaz, ve kterém oznámila, že se Ukrajinské politické síly musí znovuobnovit na základech ideálů oranžové revoluce z roku 2004 a ukončit dlouhotrvající neshody panující mezi Tymošenkovou a prezidentem Juščenkem.
"Jsem si jista, že nám konec politické krize dává velkou naději na to, abychom úspěšně čelili možným dopadům krize na Ukrajinu," citovala Tymošenkovou agentura Reuters.
Staronová premiérka rovněž oznámila, že se koaliční strany dohodly na vytvoření speciálního protikrizového týmu, který má být tvořen experty všech parlamentních politických stran.
"Věřím, že během několika dní posílíme i vládu. Přivedeme do ní nové lidi," oznámila premiérka, aniž by tyto úmysly dále specifikovala.
Dále pak ve středu uvedla, že věří ve vyvážení politického prostředí díky zvolení Volodymyra Lytvyna do čela Nejvyšší rady, tedy do funkce předsedy ukrajinského parlamentu.
Podle Tymošenkogvé i podle politických komentátorů to je dobrý předpoklad pro zmenšení třecích ploch mezi proprezidentskou a propremiérskou částí vládní koalice.
Oranžová minirevoluce za 24 hodin
K obnově vládní koalice přitom došlo doslova revolučním tempem v rychlém sledu událostí během čtyřiadvaceti hodin z pondělka na úterý.
Zprávy o obnovení prozápadní koalice složené ze stran Naše Ukrajina, Bloku Julie Tymošenkové a centristického Lytvynova bloku z Ukrajiny přišly v úterý večer.
Přitom ještě v pondělí večer vše nasvědčovalo tomu, že je na spadnutí koalice Bloku Julie Tymošenkové a proruské Strany regionů Viktora Janukovyče.
O obnově staronové "oranžové" koalice informovala agentura UNIAN. Během úterý zároveň došlo ke zvolení Volodymyra Lytvyna do čela Nejvyšší rady, ukrajinského parlamentu.
Politiky zřejmě k dohodě donutila vážná politická situace. Ukrajině totiž už čtyři měsíce hrozí předčasné volby.
"Máme vládu, máme i premiérku"
Předpokladem fungování staronové koalice je uzavření příměří mezi prezidentem Viktorem Juščenkem a premiérkou Julií Tymošenkovou. Ti jsou totiž i přes společná politická východiska velkými rivaly.
Pnutí v koalici by měl proto vyvažovat centristický Blok Volodymyra Lytvyna.
Nutnost urovnání sporů mezi Juščenkem a Tymošenkovou zmínil i nezávislý politický analytik Oleksandr Děrjachov. "Existence této koalice není možná, pokud se nezmění vztahy mezi Juščenkem a Tymošenkovou," řekl agentuře Reuters.
Koaliční strany disponují ve 450členném parlamentu 258 hlasy, v praxi ale plného počtu hlasů dosáhnou při hlasování jen sporadicky.
Ve funkci premiéra pravděpodobně setrvá Julie Tymošenková. Ačkoli tuto spekulaci nikdo z aktérů výslovně nepotvrdil, naznačil to sám Lytvyn.
"Máme vládu, máme i premiérku," nechal se slyšet. "Samozřejmě, hlasy po změně vlády uslyšíme. Nevidím ale jediný důvod pro větší změny, natožpak pro výměnu premiérky," dodal Lytvyn.