Ukrajinská revoluce skomírá. Raději počká na volby

Martin Novák Martin Novák
14. 1. 2014 6:35
Revolucionáři stojí před otázkou, co dál. Ještě nedávno byly manifestace statisícové.
Foto: Martin Novák

Kyjev - Ukrajinské proevropské revoluci dochází dech. Po více než měsíci zůstává v zabarikádované části Majdanu (náměstí Nezávislosti) v Kyjevě jen zlomek z davu, který tam na konci listopadu protestoval proti neochotě prezidenta Viktora Janukovyče podepsat asociační dohodu o přidružení k Evropské unii.

Stalo se to, čeho se revoluční aktivisté obávali. Tlak opozice ani masové protesty nepřinutily Janukovyče a jeho vládu k žádným ústupkům. Naopak, prezident dojednal v Moskvě dohodu o ruské půjčce a levnějších cenách ruského plynu.

Neodstoupil prezident ani premiér, ba ani ministr vnitra kvůli brutálním zásahům těžkooděnců proti demonstrantům. Dohoda s EU zůstala nepodepsána, Julija Tymošenková zůstala za mřížemi. Jen málo poslanců Janukovyčovy Strany regionů dezertovalo a přidalo se k opozici. Pohodlná vládní většina vydržela.

Revolucionáři tak stojí před otázkou, co dál. Lídr strany UDAR Vitalij Kličko na demonstraci 5. ledna burcoval k setrvání v odporu, ale poslouchalo ho jen deset tisíc párů uší. Ještě nedávno byly manifestace statisícové.

Sobotní incident před soudem v Kyjevě, kdy těžkooděnci při zásahu zranili jednoho z opozičních předáků a bývalého ministra vnitra ve vládě Tymošenkové Jurije Lucenka, v neděli dostal do centra Kyjeva „jen" padesát tisíc lidí.

Opozici a všem, kteří chtějí změnit kurs země na proevropský, tak zřejmě nezbude než se soustředit na prezidentské volby naplánované na rok 2015.

Podle průzkumů by nyní jak Kličko, tak šéf další poziční strany Vlast Arsenij Jaceňuk Janukovyče jasně porazili. V rozhovoru pro agenturu Interfax Kličko uvedl, že opozice brzy představí stínovou vládu schopnou tu Janukovyčovu nahradit ústavní cestou.

Existuje však způsob, jak je vyřadit ze hry. Strana regionů v parlamentu prosazuje zákon, který by zakázal kandidovat na prezidenta lidem, kteří mají nahlášen trvalý pobyt v zahraničí. Což je případ boxerského šampióna Klička, který oficiálně bydlí v Německu.

Na Jaceňuka se pak může vztahovat obvinění, že se pokoušel v listopadu a prosinci o státní převrat. Bude-li oficiálně obžalován a stíhán, také by nemohl kandidovat.

Zdá se tedy pravděpodobné, že opozice pevnost na Majdanu opustí a bude sbírat síly na další revoluci. Pro případ, že by Janukovyč a lidé kolem něj chtěli výsledky voleb zfalšovat nebo zabránit opozici nominovat svoje kandidáty.

Připomeňme, že „původní" oranžová revoluce vypukla na Ukrajině na konci roku 2004 kvůli tomu, že v počítači ústřední volební komise někdo zfalšoval počet hlasů ve prospěch Janukovyče, přestože relevantní exit polls ukazovaly na vítězství Viktora Juščenka.

Masové protesty tehdy uspěly a v opakovaném druhém kole voleb zvítězil Juščenko. Naproti tomu volby v roce 2010, kdy Janukovyč porazil Tymošenkovou, označili i evropští pozorovatelé za čisté.

Text jsme převzali z deníku Insider

 

Právě se děje

Další zprávy