Ukážeme Kubě luxus, rozhodli disidenti

Roman Staněk
26. 11. 2006 0:00
Miami - Neobvyklý způsob humanitární pomoci zvolili kubánští disidenti, za miliony dolarů americké pomoci nakoupili luxusní zboží a moderní techniku.

Disidenti za obdržené americké peníze pořídili počítačové hry, konzole, kašmírové svetry, krabí maso, čokolády a jiné luxusní zboží, které nechali na ostrov svobody poslat, aby místní zjistili, jak by se mohli mít dobře, kdyby žili v demokracii.

"Tihle lidé hladoví. Nikdy nejedli žádnou čokoládu," uvedl ředitel organizace Acción Democrática Cubana Juan Carlos Acosta pro deník Miami Herald.

Revoluce skrze Playstation?

Právě tato floridská organizace je jedna z těch, která utratila přidělené peníze za motorové pily, herní konzole GameBoy a Playstation, horská kola, kožené kabáty a čokolády Godiva.

Na Kubě má přístup k internetu méně než 2 procenta obyvatel. Disidenti proto na Kubu dováželi také počítačové hry nebo konzole Playstation.
Na Kubě má přístup k internetu méně než 2 procenta obyvatel. Disidenti proto na Kubu dováželi také počítačové hry nebo konzole Playstation. | Foto: Aktuálně.cz

Acosta tvrdí, že dodávky motorových pil byly nutné, protože podle něj je potřeba pořezat stromy, které bránily přístupu do úřadú po řádění hurikánu.

Kašmírové svetry a kožené bundy zase byly nakoupeny ve slevě. "Finanční kontroloři si myslí, že na Kubě není zima, ale 30 dolarů (kolem 600 Kč) za kašmír je pakatel. Žádali nás o svetry," uvedl Acosta.

Finanční audit americké organizace USAID odhalil, že během let 1996 až 2005 bylo takovýmto způsobem proinvestováno až 65 milionu dolarů.

"Jak by si mohli žít"

Zjištění USAID podle některých může poškodit reputaci kubánských exilových organizací a zpřísnění dalšího přerozdělování pomoci této chudé karibské zemi.

Frank Hernández-Trujillo, ředitel organizace Grupo de Apoyo a la Democracia (Skupina za podporu demokracie), podle deníku Guardian uvedl, že jeho organizace obdržela 7 milionu dolarů v rámci strategie, kterou vytvořil prezident George Bush.

Kritikové americké vlády tvrdí, že jí nejde o změnu režimu na Kubě, ale o volební hlasy od početné kubánské menšiny z Floridy
Kritikové americké vlády tvrdí, že jí nejde o změnu režimu na Kubě, ale o volební hlasy od početné kubánské menšiny z Floridy | Foto: Reuters

"Ten postup budu obhajovat, dokud nezemřu," říká Trujillo a vysvětluje, proč za humanitární pomoc nakoupil počítačové hry:

"Je to součást naší práce, ukázat lidem na Kubě, co by mohli mít, kdyby nebyli pod takovouto vládou."

Kritikové zase podle BBC tvrdí, že americké vládě při přerozdělování peněz nešlo ani tak o to změnit na Kubě komunistický režim, jako získat volební hlasy od početné kubánské menšiny z Floridy.

 

Právě se děje

Další zprávy