Účty stovek německých poslanců napadli ruští hackeři. Získali citlivá data, píše Bild

Zahraničí Zahraničí
9. 9. 2021 19:47
Osobní i pracovní e-mailovou korespondenci některých německých spolkových poslanců získali podle německého deníku Bild hackeři pracující pro ruské tajné služby. Do počítačů poslanců se jim podařilo proniknout díky takzvaným phishingovým e-mailům. Získaná data by ruské úřady mohly využít k ovlivnění německých federálních voleb, které se konají 26. září, dodává německý deník. Moskva nařčení odmítá.
Reichstag - sídlo německého parlamentu.
Reichstag - sídlo německého parlamentu. | Foto: Blahoslav Hruška

O útocích na účty německých poslanců informovala už v pondělí agentura Reuters. "Německá vláda má důvěryhodné informace, podle kterých za těmito hackerskými aktivitami stojí příslušníkům ruské vojenské rozvědky GRU," uvedlo německé ministerstvo zahraničí. Podle nových informací deníku Bild se těmto hackerům skutečně podařilo do e-mailových účtů proniknout a získat z nich citlivá data.

Hesla a další osobní i pracovní údaje by mohla sloužit k vytvoření nátlaku na nejvýše postavené německé politiky před nadcházejícími federálními volbami na konci září, ze kterých vzejde mimo jiné nový německý spolkový kancléř, dodává deník.

Německý parlament čelil podle tajných služeb kybernetickým útokům několikrát, postiženi byli i vládní poslanci konzervativní unie CDU/CSU a sociální demokracie SPD. To, že stopy takových útoků často vedou do Ruska, říkají němečtí politici zcela otevřeně. Obětí hackerů se stala v roce 2015 podle německých médií i kancléřka Angela Merkelová, která Moskvu v souvislosti s kybernetickými aktivitami opakovaně kritizuje za porušování mezinárodního práva a evropských hodnot.

Berlín vyzval v pondělí ruskou vládu, aby kybernetické útoky proti německým politikům okamžitě zastavila. Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová ve čtvrtek uvedla, že Německo nemá pro účast Ruska na kybernetických útocích žádné důkazy.

Skupina "Ghostwriters", která podle deníku Bild za útoky stojí, se v minulosti orientovala na střední a východní Evropu. V posledních měsících ale své aktivity soustředí především na Německo.

VIDEO: Čachry ruské ambasády. 

Po kauze Vrbětice by měly odejít desítky diplomatů zpět do Ruska, ale jejich rozvědné sítě podle reportéra HN Ondřeje Soukupa nezmizí. | Video: Blahoslav Baťa, Jakub Zuzánek
 

Právě se děje

Další zprávy