"Mrzí mě, že se LGBT komunita nemůže cítit bezpečně." Čaputová uctila oběti střelby

ČTK ČTK
14. 10. 2022 19:11
Dav lidí v pátek v Bratislavě uctil oběti středeční střelby, při které 19letý mladík u gaybaru zastřelil dva muže a jednu ženu postřelil. Pietní akce u baru Tepláreň a následného průvodu na shromáždění za odsouzení nenávisti vůči komunitě LGBT+ se zúčastnili také prezidentka Zuzana Čaputová, premiér Eduard Heger a další politici. Lidé uctili oběti střelby také v Praze.
Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová útok odsoudila.
Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová útok odsoudila. | Foto: Reuters

Podle listu Sme se v centru metropole sešlo nejméně 20 tisíc lidí. Motivem činu byla podle policie nenávist vůči lidem jiné než heterosexuální orientace. Čaputová se v projevu omluvila LGBT+ komunitě za to, že společnost nedokázala ochránit jejich blízké.

Účastníci akce odpoledne zaplnili ulici, která vede od historického centra Bratislavy kolem zmíněného baru k Bratislavskému hradu a budově parlamentu. Na místě tragédie mnoho lidí zapalovalo svíčky a kladlo květiny. Následně se vydali na nedaleké náměstí na shromáždění. Podobné akce byly svolány i do dalších měst na Slovensku a také v Česku.

"Promiňte, mrzí mě, že naše společnost nedokázala ochránit vaše blízké. Promiňte, že někteří z vás se nemohou na Slovensku cítit bezpečně. Mrzí mě, že jako lidé z komunity LGBTI se stále cítíte na Slovensku nepřijati. Patříte sem, jste pro naši společnost hodnotní," řekla Čaputová v projevu na shromáždění.

Místopředseda Evropského parlamentu Michal Šimečka z pódia ohlásil iniciativu, aby se parlament zabýval zmíněným zločinem, a vyzval slovenské úřady, aby zamezily projevům nenávisti vůči LGBT+ menšině.

Majitel baru Tepláreň Roman Samotný zase řekl, že oběti střelby se provinily jen tím, že se narodily jako LGBT+. "Kam jsme se to jako země dostali? Nenávist je normou. Vulgárnost je každodenní součástí našich slovníků," řekl.

Prezidentský palác vyvěsil na znamení úcty k obětem střelby a jako symbol solidarity s komunitou LGBT+ duhovou vlajku, symbol sexuálních menšin.

Iniciativa Inakosť, která v zemi hájí práva lidí jiné než heterosexuální orientace, označila střelbu se dvěma mrtvými za skutek, který nemá v dějinách komunity obdoby.

Zmíněná pietní akce, následný průvod a shromáždění ve slovenské metropoli jsou patrně největšími svého druhu od vraždy novináře Jána Kuciaka a jeho přítelkyně v roce 2018.

Pietní akce byla také v Praze

Stovky svíček a také transparenty s nápisy hájícími práva sexuálních menšin přinášeli odpoledne a večer k plotu slovenské ambasády v Praze lidé, které pobouřila středeční dvojnásobná vražda u bratislavského gaybaru.

Pietní setkání tam uspořádaly iniciativy a strany hlásící se k ochraně menšin. Policie odhadla na začátku akce účast na 150 lidí, část z nich po položení svíčky odcházela, noví přicházeli, další čekali na kamarády. Kvůli úzkému chodníku dopravu na místě hlídala policie.

Setkání k uctění památky obětí střelby a také na podporu LGBT+ komunity se odehrávalo v tichosti. Většinou mladí lidé a rodiny přicházeli s kyticemi a svíčkami, část neskrývala dojetí.

U plotu ležely spolu se svíčkami transparenty, duhové vlajky či nápisy připomínající oběti. Řečníci varovali před násilím vůči menšinám.

Podle vyjádření slovenské policie bude dvojnásobná vražda vyšetřována jako čin z nenávisti pro domnělou nebo skutečnou sexuální orientaci obětí, nelze ovšem vyloučit ani změnu kvalifikace skutku na teroristický trestný čin.

Střelec byl nalezen mrtvý, pravděpodobně spáchal sebevraždu. Z dosavadního vyšetřování podle policie nevyplývá, že by se vrah s oběťmi znal.

 

Právě se děje

Další zprávy