U Haagu se srazily lodě, uniklé palivo moře neohrozí

Reuters Reuters
12. 10. 2010 9:52
K havárii došlo 30 kilometrů od nizozemského Scheveningenu
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Amsterdam - Tanker převážející letecké palivo a nákladní loď se srazily 30 kilometrů od nizozemských břehů u Scheveningenu.

Podle agentury ANP je v boku tankeru díra o průměru až šesti metrů a vysoce hořlavé palivo uniká do moře.

"Únik se podařilo zastavit, palivo bylo přečerpáno," řekl podle agentury Reuters mluvčí nizozemské pobřežní stráže Peter van Oorschot.

Na hladině moře zůstala skvrna o šíři třech kilometrů, kerosin se však rychle vypařil.

Unikající palivo tak nedosáhlo nizozemských břechů. Podle van Oorschota nepředstavuje havárie vážné riziko pro životní prostředí.

Kolik paliva řecký tanker převážel, a kolik uniklo do moře, zatím není známo.

Mluvčí nizozemské pobřežní stráže se na místo havárie rychle dostavila záchranná plavidla vybavená k likvidaci ekologických havárií. Počasí bylo příznivé, vlny dosahovaly pouze metrové výšky. 

Při nehodě podle něj nebyl nikdo zraněn.

Tanker měl pětadvacetičlennou posádku. Kyperská nákladní loď měla na palubě 12 členů posádky a požádala o přijetí rotterdamský přístav.

 

Právě se děje

před 44 minutami

Moderní pětiboj by mohl na OH v Paříži trvat jen 90 minut

Na olympijských hrách v Paříži v roce 2024 by mohla soutěž v moderním pětiboji trvat pouhých 90 minut. Výkonná rada mezinárodní unie UIPM schválila návrh nového formátu tradičního olympijského sportu, jenž by měl být dynamičtější a atraktivnější pro fanoušky i televizní přenosy. V současnosti trvá závod prakticky celý den a bojuje o udržení v programu her.

Nový formát počítá s vylučovacím systémem, který pomůže výrazně zkrátit dobu soutěže. Dvacet minut je vyhrazeno na parkur, 15 minut na šerm, 10 minut na plavání a 15 na závěrečnou kombinaci přespolního běhu se střelbou. Mezi disciplínami mají být desetiminutové přestávky.

Moderní pětibojaři nový systém předloží Mezinárodnímu olympijskému výboru. Jeho výkonná rada bude 7. prosince rozhodovat o soutěžním programu OH 2024, v němž se chce moderní pětiboj udržet. UIPM také chce vedle závodů mužů a žen zařadit do programu třetí medailovou disciplínu, smíšenou štafetu.

Moderní pětiboj je jediným sportem, jenž byl vytvořen přímo pro olympijské hry. Jeho velkým propagátorem byl zakladatel moderního olympijského hnutí Pierre de Coubertin a poprvé se v něm bojovalo o cenné kovy v roce 1912 ve Stockholmu.

"Moderní pětiboj byl původně pětidenní soutěží. V Atlantě 1996 byl zhuštěn do jednoho dne a v Londýně 2012 jsme zkombinovali laserovou střelbu s během, abychom připravili ještě dramatičtější vyvrcholení. V Tokiu v roce 2021 budeme mít všech pět disciplín na jednom stadionu a nyní po dvou letech detailního zkoumání a diskuzí představujeme něco mimořádného: moderní pětiboj trvající 90 minut," uvedl prezident UIPM Klaus Schormann.

Testovací soutěže v novém formátu se konaly v září v Budapešti a Káhiře a podle federace měly u sportovců pozitivní ohlas.

Zdroj: ČTK
Další zprávy