Tusk chce vyjít vstříc Britům. Češi v Británii mají přijít o pracovní benefity

Silvie Housková
Aktualizováno 2. 2. 2016 14:31
Předseda Evropské rady Donald Tusk rozeslal návrh ústupků pro Velkou Británii. Reaguje na požadavky britského premiéra Davida Camerona, který Britům slíbil, že se pokusí vyjednat lepší podmínky členství v EU. A pak je nechá hlasovat o setrvání Británie v Unii.
Britský premiér David Cameron a předseda Evropské rady Donald Tusk.
Britský premiér David Cameron a předseda Evropské rady Donald Tusk. | Foto: Reuters

Londýn/Brusel - Občané členských zemí EU, kteří v příštích letech budou chtít odejít pracovat do Velké Británie, budou muset počítat s omezením pracovních benefitů.

Vyplývá to z návrhu, který v úterý představil předseda Evropské rady Donald Tusk.

Ten reaguje na požadavky britského premiéra Davida Camerona, který Britům slíbil, že se pokusí vyjednat lepší podmínky členství v EU a pak je nechá hlasovat o setrvání Británie v Unii.

"Stanovisko vlády je takové, že bychom měli usilovat o setrvání Británie v reformované EU. Pokud bude uzavřena tato dohoda," myslí si britský premiér.

"Záchranná brzda" pro každý členský stát

Británie by mohla podle návrhu benefity omezit díky takzvané "záchranné brzdě", kterou má právo využít každá členská země. Pokud dokáže, že počet lidí, kteří do ní přichází z ostatních evropských států pracovat, až příliš zatěžuje její sociální systém.

V takovém případě by mohla Británie omezit příspěvky pro tyto lidi až po dobu čtyř let. Britové ale požadují nejméně sedm let.

"Přesná doba, po kterou je možné tento mechanismus použít, bude předmětem ještě další diskuse," napsal Tusk v doprovodném dopise k návrhu.

Místo konkrétního čísla je tak v návrhu zatím pouze prázdná závorka.

Podle českého státního tajemníka pro evropské záležitosti Tomáše Prouzy je Tuskův návrh na záchrannou brzdu "přijatelný". "Důležitá nyní bude diskuse o délce omezení pohybu," uvedl Prouza na svém twitterovém účtu.

Tusk rozeslal návrh ústupků pro Velkou Británii do všech evropských metropolí. První diskuse mezi státy se uskuteční v pátek na úrovní takzvaných šerpů, většinou státních tajemníků pro evropské záležitosti.

Polsko omezování benefitů dosud odmítalo

Očekává se, že debata nebude jednoduchá, protože například Polsko jakékoliv omezování pracovních benefitů dosud razantně odmítalo.

V ideálním případě by se na "ústupcích" pro Velkou Británii měli lídři evropských zemí shodnout už 18. února na summitu v Bruselu, aby Cameron stihl uspořádat referendum o setrvání země v Unii ještě v létě.

Návrh vychází - občas konkrétněji, občas velmi vágně - vstříc také dalším požadavkům Camerona. "Navrhujeme principy, které zajišťují vzájemný respekt mezi státy, které se chtějí podílet na dalším prohlubování ekonomické a monetární unie, a těmi, kteří nechtějí," píše dále Tusk.

Návrh však jasně odmítá variantu, že by nečlenské země eurozóny mohly vetovat nebo zdržovat naléhavá rozhodnutí eurozóny.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 hodinami

Závěť britského prince Philipa bude tajná dalších 90 let, rozhodl soud

Závěť zesnulého prince Philipa, manžela britské panovnice Alžběty II., bude zapečetěná a tajná ještě nejméně 90 let, rozhodl dnes nejvyšší soud. Důvodem je ochrana "důstojnosti a postavení" královny, píše BBC News. Již více než století je v Británii zvykem, že po smrti vysoce postaveného člena královské rodiny jsou soudy požádány, aby zapečetily jejich závěti.

Philip, známý též jako vévoda z Edinburghu, byl s královnou ženatý více než 70 let. Brali se ještě předtím, než usedla na trůn. Vévoda zemřel ve věku 99 let letos v dubnu.

"Míra publicity, kterou by zveřejnění pravděpodobně přilákalo, by byla velmi rozsáhlá a zcela v rozporu s cílem zachovat důstojnost panovníka," uvedl v dnes zveřejněném verdiktu soudce Andrew McFarlane.

Stejným způsobem zapečetěných posledních vůlí členů britské monarchie existuje zhruba 30. Ve správě je má nejdéle sloužící soudce nejvyššího soudu se specializací na rodinné právo, jímž je právě teď Andrew McFarlane, vysvětluje BBC. Nejstarší ze závětí pochází od prince Františka z Tecku, mladšího bratra královny Mary, rozené Marie z Tecku. Nejnovější je závěť královny matky z roku 2002.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Futsalisté na MS podlehli Brazílii 0:4, s favoritem drželi krok jen poločas

Čeští futsaloví reprezentanti ve druhém utkání na mistrovství světa v Litvě podlehli favorizované Brazílii 0:4. Rekordní pětinásobní šampioni vstřelili všechny branky ve druhém poločase.

Svěřenci trenéra Tomáše Neumanna nenavázali na úvodní vítězství 5:1 nad Panamou, třetí utkání ve skupině D sehrají v neděli proti Vietnamu, který má na kontě také tři body. "Kanárci" jsou po dvou kolech stoprocentní a mají jistý postup.

Čeští hráči v Klajpedě první půli drželi s Brazilci krok, i když gólmana Gerčáka dvakrát zachránila branková konstrukce. Šance si ale vytvořil i Neumannův tým, ty největší zahodili Seidler se Slováčkem.

Jihoameričané už po přestávce potvrdili roli jasného favorita. Mezi 23. a 24. minutou se dvakrát trefil Ferrao, nejlepší futsalista světa za poslední dva roky. Gerčáka poté překonali ještě kapitán Rodrigo a těsně před koncem Marlon. Češi tak s Brazílií prohráli i poosmé v historii.

Do osmifinále turnaje projdou dvě nejlepší mužstva z šesti skupin a čtyři nejlepší celky na třetích místech. Čeští futsalisté na světovém šampionátu startují počtvrté, nejlepším výsledkem Neumannova výběru je osmé místo z roku 2004.

Mistrovství světa ve futsalu v Litvě:

Skupina D:

Brazílie - Česko 4:0 (0:0)

Branky: 23. a 34. Ferrao, 26. Rodrigo, 20. Marlon.

Sestava Česka: Gerčák (Němec) - Záruba, Slováček, Koudelka, D. Drozd - Homola, Vokoun, P. Drozd, Křivánek, Rešetár, Seidler, Holý, Vnuk. Trenér: Neumann.

Panama - Vietnam 2:3 (2:2)

1. Brazílie 2 2 0 0 13:1 6
2. Česko 2 1 0 1 5:5 3
3. Vietnam 2 1 0 1 4:11 3
4. Panama 2 0 0 2 3:8 0

Skupina C:

Šalamounovy ostrovy - Portugalsko 0:7 (0:3), Thajsko - Maroko 1:1 (0:1).

1. Portugalsko 2 2 0 0 11:1 6
2. Maroko 2 1 1 0 7:1 4
3. Thajsko 2 0 1 1 2:5 1
4. Šalamounovy ostrovy 2 0 0 2 0:13 0

 

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Ozonová díra je letos větší než Antarktida, výrazně se zvětšila v posledním týdnu

Ozonová díra nad jižní polokoulí je letos větší než obvykle a rozměry už přesahuje velikost Antarktidy. Uvedla to dnes evropská agentura pro sledování atmosféry Copernicus, podle níž se díra v ochranné vrstvě atmosféry výrazně zvětšila v posledním týdnu.

"Sledujeme poměrně velkou a potenciálně i hlubokou ozonovou díru," sdělil ředitel agentury Vincent-Henri Peuch. Zvětšování ozonové díry podle něj letos začalo běžně, podobně jako loni, kdy se však změnila v jednu z nejdéle trvajících za dobu měření.

Ozonová vrstva chrání Zemi před rakovinotvorným ultrafialovým zářením ze Slunce. Nad Antarktidou se vytváří každoročně. Vědci nicméně doufají, že by mohla díky omezení škodlivých látek v nadcházejících desetiletích zcela zmizet. Situace se zlepšila díky Montrealskému protokolu z roku 1987, jenž prakticky zastavil výrobu látek, které ozonu škodí.

Odborníci tvrdí, že se ozonová vrstva začíná obnovovat, ale zároveň dodávají, že bude zřejmě trvat do 60. let tohoto století, než z atmosféry zmizí škodlivé látky, podotkla agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy