Turecko se soudí o svobodu slova

opa
16. 12. 2005 11:33
Istanbul - Jen několik minut trval dnes v Turecku kontroverzní proces se světoznámým spisovatelem Orhanem Pamukem. Kromě něj je na lavici obžalovaných také svoboda slova.

Šéf tribunálu hned na začátku líčení prohlásil, že řízení nemůže začít bez souhlasu ministra spravedlnosti a jednání odročil na 7. února.

Autor mezinárodně ceněných knih je obžalován z urážky turecké národní identity. Té se měl dopustit v únorovém článku, ve kterém prohlásil, že v Turecku byl zabit milion Arménů a 30 000 Kurdů a nikdo se o tom neodváží hovořit. Hrozí mu až tři roky vězení.

Proces je považován za klíčový zápas o svobodu slova v Turecku a bedlivě ho sleduje zejména Evropská unie. V zemi, která v říjnu započala vstupní rozhovory do unie, soupeří část obyvatel vyznávající demokratické hodnoty s odpůrci reforem a členství v Evropské unii.

Strach z minulosti svazuje Turecko

Výroky o zabití milionu Arménů se váží k událostem za první světové války, které mnohé státy včetně Francie a Ruska považují za první genocidu dvacátého století, a to genocidu spáchanou tureckým státem. Ten výraz genocida jednoznačně odmítá. Pamuk ve svém článku slovo genocida ovšem nepoužil.

Státní aparát podobně odmítá odpovědnost za smrt tisíců Kurdů v bojích s tureckou armádou v osmdesátých a devadesátých letech.

PŘEČTĚTE SI: Nelichotivé vysvědčení pro Turecko

Spisovatel byl po zveřejnění článku nucen opustit Turecko kvůli nenávistné kampani. Někteří místní činitelé nechali jeho knihy dokonce spálit. Dnes je zpátky, aby se obhajoval. "Co se v roce 1915 stalo Arménům, je důležitá věc, která byla před tureckým národem ukrývána, bylo to tabu," řekl Pamuk pro BBC. "Ale my musíme být schopni mluvit o minulosti," dodal.

V současnosti je v Turecku vedle spisovatele Pamuka souzeno ve sporech o svobodu slova více než 60 lidí.

Spory o reformy zajímají EU

Komisař EU pro rozšíření Olli Rehn označil dnešní proces za zkoušku, zda to Turecko myslí se svobodou slova vážně. Podobně se o nadcházejícím soudu vyjadřují zahraniční média a organizace pro lidská práva.

Foto: Reuters

"Jde o válku mezi těmi, kteří v Turecku preferují demokratické hodnoty a hodnoty Evropské unie a lidmi, kteří se obávají změn a pro zachování starých pořádků by udělali cokoli," uvedl pro deník Christian Science Monitor Haluk Sahin, profesor žurnalistiky z univerzity v Bigli. "Nacionalisté zjistili, že právní systém je největší slabinou Turecka. Pomocí soudních pří mu mohou uškodit na jeho cestě do Evropy," dodal.

Dnešní proces bude sledovat mnoho zahraničních pozorovatelů včetně několika poslanců Evropského parlamentu.

Více o lidských právech v Turecku ZDE

 

Právě se děje

Další zprávy