Turecko postaví "druhý Bospor"

Václav Viták
28. 4. 2011 15:09
Přetížené Bosporské úžině by měl do roku 2023 odlehčit nový Istanbulský kanál
Premiér Erdogan a "Istanbulský kanál".
Premiér Erdogan a "Istanbulský kanál". | Foto: Reuters

Ankara - Turecký premiér Recep Erdogan oznámil ve středu „bláznivý a úžasný" plán postavit novou vodní cestu z Černého do Marmarského moře.

Tento průplav by změnil Istanbul „ve dva poloostrovy a jeden ostrov" a odvedl by lodní dopravu z přetížené Bosporské úžiny.

Istanbulský průplav, jak zní jeho název, bude přibližně 50 kilometrů dlouhý, 150 metrů široký a 25 metrů hluboký a bude jím moci proplouvat až 160 lodí denně.

Podle Erdogana bude projekční fáze trvat dva roky. Istanbulský starosta Kadir Topbas řekl, že stavba průplavu bude stát nejméně 10 miliard dolarů a potrvá osm let.

Turecký premiér prohlásil, že nebude nejmenším problémem sehnat peníze na tento projekt. Turecko se snaží omezovat plavbu v Bosporu, úžině, která prochází centrem Istanbulu, jenž má dvanáct milionů obyvatel.

Bospor je jednou z nejpřetíženějších vodních cest a kvůli tomu je v něm mimořádně složitá navigace. Podle agentury Bloomberg je Bosporem přepraveno každý den 2,9 milionu barelů ropy.

Největší tankery, které mohou proplout touto úžinou, spadají do kategorie tzv. suezamaxů. Říká se jim tak proto, že ještě mohou plně naloženy proplout i Suezským průplavem.

Větším lodím už je Suez i Bospor uzavřen. Maximální objem ropy, který mohou přepravit, činí milion barelů. Je to jeden z důvodů, proč je v Bosporu tak frekventovaná lodní doprava.

Největší projekt století

V Turecku jsou v červnu volby a Erdogan doufá, že se potřetí za sebou stane premiérem. Proto oznámil záměr postavit Istanbulský průplav v rámci volební kampaně.

„Zahájili jsme největší projekt tohoto století," prohlásil premiér a dodal, že se jedná z technického hlediska o větší výzvu, než představoval Suezský nebo Panamský kanál.

Nová vodní cesta bude na evropské straně Bosporu, ale Erdogan odmítl prozradit, kudy přesně povede a jaké budou skutečné náklady na výstavbu tohoto gigantického díla.

Dokončeno má však podle něj být v roce 2023. Na tento rok připadají oslavy stého výročí založení Turecké republiky, jež vznikla po rozpadu Osmanské říše.

Bospor má pouze omezenou kapacitu i nedostatečnou hloubku.
Bospor má pouze omezenou kapacitu i nedostatečnou hloubku. | Foto: Simona Holecová

„Turecko si více než zaslouží vstoupit do roku 2023 s takovým bláznivým a úžasným projektem," řekl jásajícímu posluchačstvu. „Istanbul se stane městem, kterým budou procházet dvě moře."

Spekuluje se, že průplav bude postaven západně od města Silivri v turecké Thrácii. Vláda již oznámila záměr postavit u Silivri nové letiště.

Erdogan však říká, že skutečnou trasu průplavu neprozradí, zjevně kvůli tomu, aby nedošlo k pozemkovým spekulacím.

Vykopaná zemina bude použita při stavbě letiště a přístavu a k zasypání opuštěných dolů v této oblasti.

Podle premiéra přepraví lodě Bosporem každý rok 139 milionů tun ropy, 4 miliony tun propan-butanu a 3 miliony tun nejrůznějších chemikálií.

V úžině často dochází k lodním nehodám. Ochránci životního prostředí proto varují, že je pouze otázkou času, kdy dojde k opravdu velké katastrofě, která ohrozí dva miliony lidí žijících na obou stranách Bosporu.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Vedoucí Lille jen remizovalo, PSG může snížit ztrátu na jediný bod

Fotbalisté vedoucího celku francouzské ligy Lille ve 33. kole jen remizovali 1:1 s Montpellierem a zaznamenali ztrátu v boji o titul. Alespoň bod jim pět minut před koncem zachránil Luiz Araújo.

Lille vede tabulku o čtyři body před obhájcem titulu Paris St. Germain, který má k dobru nedělní zápas se St. Etienne. Montpellier, kterému k bodu několika skvělými zákroky pomohl brankář Jonas Omlin, je osmý se ztrátou pěti bodů na pohárové příčky.

Francouzská fotbalová liga - 33. kolo:

Lille - Montpellier 1:1 (85. Araujo - 21. Delort).

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Lipsko opět ztratilo a dalo vedoucímu Bayernu šanci odskočit

Fotbalisté Lipska ve 29. kole německé ligy remizovali bez branek s Hoffenheimem a dali šanci Bayernu Mnichov navýšit náskok na prvním místě tabulky. Hostům k bodu ze hřiště druhého celku tabulky pomohl i český obránce Pavel Kadeřábek, který odehrál celý zápas.

Lipsku se sice v nastavení podařilo skórovat, ale po zásahu videorozhodčího nebyl gól Yussufa Poulsena uznán. Tým trenéra Juliana Nagelsmanna zaznamenal třetí domácí ztrátu za sebou a Bayern, který má k dobru sobotní zápas s Wolfsburgem, mu může v případě výhry odskočit na rozdíl sedmi bodů.

Hoffenheim remizoval podruhé za sebou bez branek a v bundeslize natáhl sérii bez vítězství na pět zápasů. V tabulce mu patří jedenácté místo.

Německá fotbalová liga - 29. kolo:

Lipsko - Hoffenheim 0:0.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

U tuniských břehu ztroskotala loď s migranty z Afriky, nejméně 41 jich zemřelo

Nejméně 41 afrických migrantů utonulo při ztroskotání lodi u tuniských břehů. Podle tuniských úřadů loď směřovala na italský ostrov Lampedusa. Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) v pátek večer oznámila, že loď se potopila ve čtvrtek.

Tuniská pobřežní stráž původně ohlásila 21 nalezených těl. Úřady uváděly, že dvacítka lidí z lodě se pohřešuje. Všichni uprchlíci pocházeli ze subsaharské Afriky.

Loď s migranty podle úřadů vyrazila z tuniského Sfaxu ve čtvrtek večer. "Tato tragická ztráta životů znovu podtrhuje, jak je důležité rozšířit státem řízené záchranné operace napříč střední částí Středozemního moře," uvedla v prohlášení IOM. Mezi dosud vylovenými těly jsou i ženy a jeden kojenec.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Raúl Castro na sjezdu potvrdil, že předává vedení mladší generaci

Kubánský vůdce Raúl Castro v pátek na úvod osmého stranického sjezdu potvrdil, že předá vedení mocné Kubánské komunistické strany (PCC) mladší generaci, která je "plná vášně a protiimperialistického ducha". Informovala o tom agentura Reuters.

Čtyřdenní sjezd PCC se koná za zavřenými dveřmi, ale kubánská televize odvysílala úryvky Castrova úvodního projevu. Devětaosmdesátiletý Raúl Castro v něm vyjádřil spokojenost nad tím, že může předat vedení skupině věrných, kteří za sebou mají desítky let zkušeností, během nichž stoupali po stranickém žebříčku.

Předáním moci formálně skončí éra bratrů Castrových na Kubě. Ve vedení PCC má na sjezdu Raúla Castra vystřídat kubánský prezident Manuel Díaz-Canel (61).

Zdroj: ČTK
Další zprávy