Ankara - Po výbuchu a následném požáru zemřelo v uhelném dole na západě Turecka nejméně 274 horníků.
Novou bilanci ohlásil ministr energetiky Taner Yildiz. Asi stovka lidí je přitom stále uvězněna v podzemí. Již dříve ministr řekl, že v dole bylo 787 horníků a že naděje najít ještě někoho živého ze zbylých pohřešovaných se snižuje. Evakuovat se údajně podařilo něco přes 400 lidí.
Ačkoli jsou důlní neštěstí v Turecku poměrně častá, úterní tragédie se stala co do počtu obětí vůbec nejhorší v historii.
K výbuchu došlo asi dva kilometry pod zemí u města Soma, které leží zhruba 250 kilometrů jižně od Istanbulu.
Vláda v Ankaře vyhlásila třídenní státní smutek počínaje dnem tragédie.
Na některých místech se po katastrofě konaly protesty a v Ankaře musela zasahovat policie. Premiér Recep Tayyip Erdogan, který přijel do dolu u města Soma, se zde stal terčem kritiky demonstrantů, podle nichž zanedbal bezpečnost v důlním průmyslu.
Otrava oxidem uhelnatým
Exploze nastala v úterý po poledni, kdy podle některých zdrojů vybuchl transformátor a začalo hořet.
Většina z horníků zemřela podle Yildize v důsledku otravy oxidem uhelnatým. Z dolu již bylo do nemocnic převezeno 80 lidí, z nichž čtyři jsou v kritickém stavu. Evakuovat se podařilo již na 360 lidí.
Před dolem podle televizních záběrů čekají davy příbuzných a emotivně reagují na každého horníka, kterého záchranáři vyvedou či vynesou ven. Záchranné práce budou podle médií pokračovat ještě řadu hodin.
Místo neštěstí navštívil i premiér, který kvůli tragédii odložil plánovanou cestu do Albánie.
Ačkoliv jsou důlní neštěstí v Turecku poměrně častá, úterní tragédie se může co do počtu obětí stát vůbec nejhorším v historii.
K tomu dosud nejvážnějšímu došlo v roce 1992 blízko černomořského přístavu Zonguldak, když v dole explodoval plyn, který zabil 263 pracovníků.