Turecká policie použila vodní děla, chce utnout rebelii

Několik mrtvých, stovky zatčených, tisíce zraněných. Taková je dosavadní bilance masových demonstrací proti vládě premiéra Recepa Erdogana. Vše začalo na Taksímském náměstí v Istanbulu. Podívejte se, jak tamní dění před pár dny zaznamenal turecký amatérský fotograf Naim Salman.
Nepokoje proti vládě? Vše vzešlo z protestu proti kácení stromů.
Původně klidná demonstrace se zvrtla po zásahu policie.
A najednou šlo namísto parku o něco jiného. Lidé chtěli dát najevo, že mají dost současné vlády.
Policie nehodlala tolerovat žádné narušování pořádku... Zobrazit 54 fotografií
Foto: Naim Salman
Zahraničí Michal Žák Zahraničí, Michal Žák
11. 6. 2013 19:45
Demonstranti se z Taksimu stáhli do nedalekého parku Gezi. Podle premiéra Erdogana chtějí poškodit tureckou ekonomiku. Objevují se nepotvrzené zvěsti, že výtržnosti podněcují policisté v civilu.

Ankara/Istanbul - Turecká policie v Istanbulu razantně zasáhla proti demonstrantům. Z Taksimského náměstí je vytlačila do nedalekého parku Gezi, kde protivládní protesty koncem května začaly.

I do něj ale podle očitých svědků citovaných agenturou Reuters napochodovaly desítky policistů, a to navzdory ujištěním istanbulského guvernéra, že k tomu nedojde.

Policisté se pro akci rozhodli nedlouho poté, co demonstranty k odchodu vyzval premiér Recep Tayyip Erdogan. "Gezi není okupační zóna," nechal se slyšet. Asi deset minut tam policisté stáli, než se nakonec opět stáhli na Taksimské náměstí, uvedla ČTK.

Podle agentury AFP se tisíce lidí po dnešním zákroku na Taksimské náměstí v podvečer opět vrátily, aby pokračovaly v demonstracích. A to poté, co se pořádkové síly stáhly na okraj náměstí, uvedla ČTK.

Vodní děla...

Pouliční bitva na Taksimském náměstí začala ráno, kdy na jedno z epicenter protivládních protestů napochodovaly stovky těžkooděnců.

Jejich postup jistily obrněné transportéry a vodní děla, vzduchem navíc létalo velké množství granátů se slzným plynem či gumové projektily. 

... proti zápalným lahvím

Protestujícím tak nebyly nic platné ani barikády. Odpovědí byly zápalné lahve a kameny či pyrotechnika.

Ani to ale nestačilo, a tak se museli stáhnout do stanového tábora, jenž vyrostl v parku Gezi.

Istanbulský guvernér Huseyin Avni Mutlu se na Twitteru zaručil, že proti táboru policie nezakročí. Na pozdější tiskové konferenci ale demonstranty ostře kritizoval. "Poškodili obraz Turecka ve světě," prohlásil.

Zásah v Istanbulu navíc přišel jen pár hodin poté, co policie nasadila v centru metropole Ankary slzný plyn, aby tak zpacifikovala ty, kteří dávají nahlas nesouhlas s islámským konzervativním režimem.

Ulicemi se podle tiskových agentur šíří zvěsti, že se mezi demonstranty pohybují policisté v civilu. Ti mají údajně podněcovat výtržnosti, aby posléze mohly ozbrojené složky zakročit mnohem razantněji.

Chtějí poškodit ekonomiku, tvrdí premiér

Erdogan sice v pondělí přislíbil, že se ve středu sejde se zástupci některých protestujících skupin, ale on sám má od počátku jasno, proč jeho oponenti vyšli do ulic.

"Terčem těchto protestů byla turecká ekonomika... Rovněž šlo o systematický plán poškození obrazu Turecka," vysvětloval v úterý.

Demonstranty neodradila tvrdá jeho dřívější slova, když v neděli prohlásil, že jeho trpělivost má své meze a že účastníci protivládních demonstrací za vše zaplatí vysokou cenu.

Řady protestujících sice prořídly, nicméně i v pondělí setrvávaly hloučky mladých lidí na Taksimském náměstí v Istanbulu a dávaly najevo odhodlání k dalším protestům.

Lidé zpočátku protestovali proti zničení parku na istanbulském náměstí, který měl ustoupit výstavbě mešity. Poté už demonstranti v řadě tureckých měst vystupovali proti Erdoganově proislámské a autoritativní politice.

Hlavními požadavky demonstrantů se postupně staly rezignace premiéra, demise policejních šéfů Istanbulu a Ankary, propuštění zadržených a záruky svobody slova a shromažďování. Při protestech podle neoficiálních údajů zemřeli čtyři lidé a přes čtyři tisíce jich bylo zraněno.

 

Právě se děje

Další zprávy