Turecko nabídlo otevření některých svých přístavů Kypru, snaží se tak zachránit přístupová jednání s Evropskou unií, která se Brusel koncem listopadu rozhodl přerušit. Definitivní verdikt by měl vyřknout summit, který začíná příští týden.
Turecko se tak zřejmě snaží novým návrhem jeho rozhodnutí ovlivnit. Členské země jsou totiž v tom, jak přísně Turecko potrestat, rozděleny.
Detaily tureckého návrhu zatím nejsou jasné, Turci ale podle zprávy agentury AP nabízejí přinejmenším otevření letiště a jednoho přístavu pro kyperské zboží v Turecku.
Turecko se v červenci 2005 podpisem celního protokolu zavázalo, že svou platnou celní unii s tehdejšími 15 členy EU rozšíří i na deset nových členů, kteří přistoupili v květnu 2004, tudíž i na Kypr. Tento závazek ale vůči Kypru neplní.
Evropská komise proto doporučila částečně pozastavit jednání s Tureckem o jeho vstupu do EU. Komisaři se kvůli turecké neochotě otevřít Kypru svá letiště a přístavy rozhodli zmrazit jednání o celkem osmi kapitolách z pětatřiceti.
Jde o osm oblastí, které se částečně týkají právě obchodu s Kyprem, tedy o volném pohybu zboží, o službách, o finančních
službách, o rybolovu, o zemědělství, o dopravě, o vnějších vztazích a o celní unii. Všechny tyto části jsou naprosto zásadní pro přistoupení Turecka do EU.
Dokud Turecko nesplní závazky, k nimž se v případě Kypru zavázalo, nebudou ani žádné kapitoly uzavírány.
Nový termín neexistuje
Turecko mělo do 6. prosince čas na to, aby Kypru otevřelo svá letiště a přístavy. Selhání rozhovorů bude mít podle agentury DPA "nevyhnutelné" důsledky pro úsilí Turecka o členství v EU. "Věci se nemohou vyvíjet normálně," naznačil Tuomioja.
Pro další jednání o kyperské problematice s Tureckem nebyl dohodnut nový termín. EU musí teprve zvážit dopad situace na přístupová jednání s Ankarou na schůzce ministrů zahraničí členských zemí, připravované na 11. prosince.
Unie Turecku jasně naznačila, že hrozí přerušení vstupních rozhovorů, nezmění-li Ankara svůj přístup do 6. prosince.
Zrušte nejdřív embargo
Turecko se totiž v červenci 2005 podpisem celního protokolu zavázalo, že svou platnou celní unii s dosavadními 15 členy Unie rozšíří i na deset nových členů, kteří přistoupili v květnu 2004. Ankara však tento závazek neplní vůči řecké části Kypru a požaduje, aby nejprve bylo zrušeno obchodní embargo vůči Severokyperské turecké republice.
Ta se v 70. letech minulého století odtrhla od Kyperské republiky, není však mezinárodně uznávaná nikým jiným než Tureckem, které tehdy vzniku tohoto útvaru napomohlo vojenskou intervencí.
Finské předsednictví EU předložilo v září kompromisní plán, podle něhož by Unie obnovila obchodní styky s tureckou částí Kypru, otevře-li Turecko své přístavy a letiště pro kyperské lodě a letadla. Tento návrh však na dnešních jednáních Güla s Tuomiojou neprošel; Ankara trvá na zrušení embarga předem.
Finsko oznámilo, že sice zahajuje přípravu podkladů pro další kolo jednání s Tureckem o kyperské problematice, vše ale nasvědčuje tomu, že to se uskuteční nejdříve po Novém roce.