Londýn - Pod mořskou hladinou kolem Britských ostrovů je čím dál větší hluk. A doplácejí na to tuleni.
Vědci přirovnávají úroveň lomozu v místech, kudy vedou frekventované lodní trasy, k síle hluku v centrech velkých měst.
"Stejně jako lidé žijí v rušných hlučných městech, tak žijí někteří tuleni v oblastech, kde je hustá lodní doprava a s tím i související hluk," řekla listu The Guardian Esther Jonesová z University of St. Andrews.
Ekoložka upozorňuje, že okolo Vellké Británie vedou jedny z nejrušnějších námořních tras na světě. Hřmot pod hladinou navíc posledních 30 let neustále narůstá.
Její tým sestavil mapy reflektující vliv lodní dopravy okolo Britských ostrovů na tuleně šedé a tuleně obecné a zkoumal například hladinu hluku, které jsou tuleni vystaveni u severovýchodního pobřeží Skotska.
Vědci díky tomu zjistili, že hluk z dopravy byl tak silný, že z celkem 28 zkoumaných jedinců na 20 tuleňů dokonce dočasně ztratilo sluch.
Jonesová navíc upozorňuje na to, že zátěž bude pro zvířata čím dál více nesnesitelná, protože urbanizace mořského prostředí bude nadále nevyhnutelně pokračovat. A je na lidech, aby se škodlivé účinky na mořský svět snažili omezit.
"S faktorem chronického hluku v oceánu by se mělo počítat při plánování námořních tras v chráněných mořských oblastech," tvrdí ekoložka.
"Musíme nyní začít posuzovat jakékoliv změny v chování tuleňů, které jsou způsobené tím, že zvířata dlouhodobě čelí hluku pod mořskou hladinou. Pak pochopíme důsledky těchto změn pro jednotlivce a pro celou populační dynamiku," řekla Jonesová.
Vědci, jejichž závěry publikoval časopis Journal of Applied Ecology, se teď chystají připevnit k tuleňům nahrávací zařízení, které bude snímat zvuk a také pohyb zvířat. Chtějí tak zjistit, jak hluk ovlivňuje jejich chování.