Tudy vede poslední silnice z Bachmutu. Časiv Jar evakuoval místní a chystá se na boj

Dominika Perlínová Dominika Perlínová
21. 3. 2023 11:12
Zatímco ukrajinští vojáci do poslední chvíle brání téměř obklíčený Bachmut na východě země, připravuje se o pár kilometrů západně ležící Časiv Jar na podobný osud. Obec, která je nyní jedinou zásobovací stanicí pro ostřelované město, už evakuovala ženy a děti a vyhlíží boj. Pokud by Bachmut padl, stal by se Časiv Jar pravděpodobnou novou baštou ukrajinských obránců Donbasu.
Ukrajinští vojáci ve městě Časiv Jar.
Ukrajinští vojáci ve městě Časiv Jar. | Foto: Reuters

Ruská armáda spolu s žoldnéři z Wagnerovy skupiny do Bachmutu v Doněcké oblasti buší už několik měsíců. Město, jehož dobytí by bylo pro Kreml po dlouhé době úspěchem, je nyní ze tří stran obklíčené a může každým dnem padnout, Ukrajincům se ho přesto daří bránit. Jen několik kilometrů západně na něj z kopce shlíží Časiv Jar. 

"Nejsou tu žádné děti, poslední byly evakuovány předevčírem. Společným úsilím naší vojenské správy, policie a skupiny Bílí andělé se to podařilo. Bylo to těžké, bolestivé, ale zvládli jsme to," uvedl náčelník místní vojenské zprávy Sergej Čaus.

Ukrajinské úřady se podle všeho připravují na možný pád Bachmutu a s ním spojený postup ruských vojsk směrem na západ k před válkou třináctitisícovému Časiv Jaru. Město a okolí ale není ani teď v bezpečí. Jen v neděli ostřelovala ruská armáda Doněckou oblast jednadvacetkrát.

"Byla jsem doma, ležela jsem na pohovce a chystala se jít spát. Najednou začalo bombardování," popsala pro AFP dvaaosmdesátiletá Valentyna na dvorku svého malého domku v Časiv Jaru. "Nemohla jsem se dostat ven. Tak jsem tam ležela a říkala si: 'Jestli mě tady zabijí, tak ať.'" Ostřelování podle ní trvalo více než tři hodiny.

Čaus situaci ve městě označil za "stabilně v p*deli". K ruskému bombardování podle něj dochází neustále. Vysvětlil také, že minulý týden salva z ruského raketometu Grad zasáhla byty po celém Časiv Jaru, kde kvůli ruským útokům zůstalo už jen asi 1500 civilistů. Nyní většinu z nich úřady evakuovaly. Mnoho budov je poškozených nebo zcela zničených, upozorňuje stanice Rádio Svobodná Evropa.

Hlavní tepna na Bachmut

Místní pro agenturu AFP vypověděli, že mají problémy s přístupem k pitné vodě, kterou musí do oblasti každý den dovážet. "Zvykli jsme si na to," řekla jedna z obyvatelek Časiv Jaru Alla. "Od místní samosprávy jsme dostali kamna, někteří mají generátory. Díky bohu je zatím všechno v pořádku," dodala.

Obyvatelé Časiv Jaru plní lahve pitnou vodou.
Obyvatelé Časiv Jaru plní lahve pitnou vodou. | Foto: Reuters

Městem prochází jedna z pouhých dvou silnic, které vedou z Bachmutu a ještě je nekontroluje armáda okupantů. Časiv Jar tedy už nyní funguje jako klíčová zásobovací trasa pro ukrajinské jednotky na frontě. Město by se navíc mohlo stát útočištěm, kam se vojáci přesunou, pokud by Bachmut padl.

Jednotky obránců údajně posilují pozice ve zvlněné krajině západně od Bachmutu právě v okolí Časiv Jaru a zjevně se připravují na možný ústup, informovalo Rádio Svobodná Evropa.

"Pokud se Ukrajinci rozhodnou přesunout své pozice na některé území západně od Bachmutu, nepovažoval bych to za operační nebo strategickou překážku," řekl k tomu začátkem března americký ministr obrany Lloyd Austin.

Trosky u poškozeného obytného domu v Časiv Jaru.
Trosky u poškozeného obytného domu v Časiv Jaru. | Foto: Reuters

Ukrajinská protiofenziva?

Podle informací amerického Institutu pro studium války je ale také možné, že se Ukrajinci v oblasti chystají na protiofenzivu. V Rusku se podle analytiků o této možnosti stále více diskutuje a ruské zdroje si jsou stále více nejisté schopností Putinovy armády udržet iniciativu v okolí Bachmutu.

Prohlášení ukrajinských vojenských představitelů naznačují, že se ruská jarní ofenziva možná blíží ke svému vyvrcholení. Mluvčí ukrajinské Východní skupiny vojsk plukovník Serhij Čerevatý v neděli konstatoval, že Rusko na Donbasu není schopno shromáždit dostatečné síly pro předpokládanou velkou ofenzivu.

Čerevatý také zdůraznil, že invazní síly nemohou dokončit ani taktické dobytí Bachmutu, což by mohlo naznačovat, že se Ukrajinci chystají na protiútok.

Video: Ukrajinští vojáci u Bachmutu používají francozské minomety ze 70. let (17. 3. 2023)

Ukrajinští vojáci u Bachmutu používají francouzské minomety ze 70. let | Video: Rádio Svobodná Evropa
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy