Trump mění klíčového poradce. Národní bezpečnost Spojených států dostane na starost "jestřáb" Bolton

ČTK ČTK
Aktualizováno 23. 3. 2018 6:15
John Bolton ve funkci nahradí Herberta Raymonda McMastera, o jehož odchodu se kvůli neshodám s prezidentem již několik dní spekulovalo.
John Bolton
John Bolton | Foto: Reuters

Washington - Novým poradcem amerického prezidenta Donalda Trumpa pro národní bezpečnost bude někdejší americký zástupce při OSN a zastánce konfrontačního přístupu v zahraniční politice John Bolton. Ve funkci nahradí Herberta Raymonda McMastera, o jehož odchodu se kvůli neshodám s prezidentem již nějakou dobu spekulovalo. Trump ve čtvrtek tuto další zásadní změnu ve svém týmu oznámil na twitteru s tím, že k předání funkce dojde 9. dubna.

"Jsem velmi vděčný za služby generála H. R. McMastera , který odvedl skvělou práci a vždy bude mým přítelem," napsal Trump. Podle některých médií byl však s odstupujícím bezpečnostním poradcem v poslední době nespokojen, což v úterý vyvrcholilo únikem dokumentu, v němž McMaster a jeho lidé doporučovali Trumpovi negratulovat ruskému prezidentu Vladimiru Putinovi ke znovuzvolení. Trump radu ignoroval, Putinovi blahopřál a poté byl podle televize CNN velmi rozezlen kvůli zveřejnění interního dokumentu.

Bílý dům v prohlášení uvedl, že McMasterův odchod byl již nějakou dobu zvažován a že nejde o reakci na jedinou událost. Sám generál dodal, že hodlá v létě požádat o uvolnění z armády a odejít z veřejných služeb.

Devětašedesátiletý Bolton v minulosti prosazoval použití vojenské síly proti Íránu či Severní Koreji a velmi ostře se stavěl například i k Rusku. Zatímco v prvních dvou případech volí i Trump konfrontační politiku, k Rusku má méně kritický přístup.

Krátce po oznámení svého chystaného nástupu do funkce Bolton televizi Fox News řekl, že hodlá pro Trumpa být "čestným zprostředkovatelem" nejrůznějších pohledů a variant řešení bezpečnostních záležitostí. Prezident podle něho potřebuje, aby mezi jeho poradci probíhala svobodná výměna názorů.

Muž, který pracoval již pro předchozí republikánské prezidenty Ronalda Reagana a George Bushe staršího i mladšího, zároveň odsoudil zmíněný informační únik, který jej prý rozzuřil. Trumpovu gratulaci Putinovi označil za zdvořilostní záležitost.

Po McMasterovi a Michaelu Flynnovi, který odešel kvůli zprávám o svých pochybných kontaktech v Rusku, bude Bolton již třetím bezpečnostním poradcem během 14 měsíců Trumpova působení.

McMasterův odchod přichází týden po oznámení změny na postu ministra zahraničí, ze kterého Trump odvolal Rexe Tillersona, s nímž McMaster souzněl ve snaze zmírňovat nejráznější zahraničněpolitická rozhodnutí podle mnohých často impulzivně jednajícího prezidenta. Znalci poměrů v Bílém domě tvrdí, že s příchodem Boltona a navrženého Tillersonova nástupce Mika Pompea mohou v prezidentově okolí převládnout zastánci tvrdé linie.

VIDEO: Donald Trump ke stavu unie: Toto je náš nový americký moment

Donald Trump ke stavu unie: Toto je náš nový americký moment | Video: Reuters

 

Právě se děje

Další zprávy