Bývalý americký prezident Donald Trump při přírodních katastrofách úmyslně zadržoval pomoc pro státy, které vůči sobě považoval za nepřátelské. S odvoláním na členy jeho někdejší administrativy o tom informuje britský The Guardian. Zmínění činitelé soudí, že pokud by se tento republikánský politik stal opět hlavou státu, nebude váhat v takovém jednání pokračovat.
Trump v posledních dnech kritizoval vládu současného demokratického prezidenta Joea Bidena za údajně těžkopádnou reakci na hurikány Helene a Milton. Tvrdil také, že vzhledem k tomu, že přírodní katastrofy zasáhly oblasti s velkým počtem republikánských voličů, jde o schválnost.
Nicméně bývalí představitelé Trumpovy administrativy tvrdí, že když byl Trump v prezidentském úřadu, původně v roce 2018 odmítal vyplatit peníze z federálních zdrojů tradičně demokratické Kalifornii zasažené lesními požáry. Podobně to podle nich bylo v případě požárů ve státě Washington v roce 2020 a hurikánu Maria v Portoriku v roce 2017. Trump byl přesvědčený, že jde o státy, ve kterých nemá dostatečnou podporu.
"Kvůli čistě stranické politice Trump nechtěl Kalifornii nebo Portoriku poskytnout pomoc, protože pro něj nehlasovaly," řekl Kevin Carroll, který pracoval pro někdejšího ministra vnitřní bezpečnosti Johna Kellyho. Podle Carrolla musel Kelly na Trumpa silně tlačit, aby prostřednictvím Federální agentury pro krizové situace peníze pro poničené oblasti Kalifornie uvolnil. "Představa zadržování pomoci je popřením toho, co byste od lídra chtěli," řekl k tomu Carroll.
Olivia Troyeová, poradkyně pro vnitřní bezpečnost v Bílém domě za Trumpova působení, uvedla, že v případě Kalifornie prezidenta "obměkčila" data, která ukazovala, že v silně postiženém okresu Orange je velký počet republikánských voličů. Exprezident se podle Troyeové na všechno dívá politickým pohledem, a když "mu to nijak neprospěje, pak ho to nezajímá". V případě vyhlašování stavu katastrof, což vede k uvolnění federální pomoci, musel prý někdy u Trumpa intervenovat viceprezident Mike Pence.