Trump nemá imunitu za kroky, které podnikl jako prezident, rozhodla soudkyně

ČTK ČTK
2. 12. 2023 7:19
Donald Trump nemá imunitu vůči trestním obviněním za kroky, které podnikl jako prezident, rozhodla v pátek ve Washingtonu federální soudkyně. Informují o tom dnes agentury AP a Reuters, podle níž tak odmítla požadavek Trumpova týmu, aby se soud nezabýval jeho obviněním ze spiknutí s cílem zvrátit volební prohru v roce 2020. Trumpa tehdy v prezidentských volbách porazil Joe Biden.
Foto: Reuters

Soudkyně Tanya Chutkanová konstatovala, že neexistuje žádný právní základ pro tvrzení, že američtí prezidenti nemohou čelit obviněni z trestných činů v momentě, když již nejsou ve funkci. "Obviněný může být předmětem federálního vyšetřování, obžaloby, stíhání, odsouzení a trestu za jakékoli trestné činy spáchané během výkonu funkce," uvedla podle AP.

Jak podotýká Reuters, rozhodnutí Chutkanové zase o něco přiblížilo možnost, že se Trump bude ze svých činů muset zodpovídat před porotou. Soud by měl začít v březnu, exprezident se ale může odvolat a není vyloučené, že případ skončí u Nejvyššího soudu.

Sedmasedmdesátiletý politik, který se příští rok chce znovu ucházet o úřad prezidenta a zatím má dobré šance, opakovaně tvrdí, že čtveřice případů, kterým nyní čelí, je politicky motivovaná. Považuje se za nevinného.

O něco dříve v pátek dal federální odvolací soud dal zelenou i občanskoprávním procesům, v nichž je Trump žalován za podíl na násilnostech v sídle Kongresu 6. ledna 2021. Trojice soudců taktéž odmítla argument Trumpova týmu, že exprezident za své činy nemůže být hnán k odpovědnosti, protože se na něj automaticky vztahuje "prezidentská imunita".

Obvinění ze zločinného spolčení s cílem zvrátit svou volební porážku v roce 2020 čelí Trump v Georgii. Volby zde před třemi lety prohrál o necelých 12.000 hlasů. Porážku však nikdy neuznal a na místní činitele tlačil, aby výsledky zvrátili.

 

Právě se děje

Další zprávy