Trump co nejrychleji zruší dohodu o klimatu. Zastaví boj s oteplováním

Martin Novák Martin Novák
15. 11. 2016 7:00
Pokud nezmění Donald Trump své předvolební sliby, přestane největší ekonomika světa bojovat proti globálnímu oteplování. Trumpův obrat má být jednou z největších změn oproti éře Baracka Obamy.
Donald Trump.
Donald Trump. | Foto: Reuters

WashingtonDonald Trump nevěří v lidský podíl na globálním oteplování. Nevěří v samo oteplování. V kampani ho označoval za fámu, která ekonomicky poškozuje Spojené státy.

Pařížská dohoda o snížení emisí, kterou loni v prosinci po dlouhých a složitých vyjednáváních podepsali zástupci 196 zemí, má tak nejistou budoucnost.

Trump ji odmítá. Ve svém ekonomickém programu naopak počítá s rozvojem těžby ropy a podporou uhelných dolů a elektráren.

Zdroj z Trumpova týmu potvrdil agentuře Reuters, že nový americký prezident chce odstoupit od Pařížské dohody, co  nejrychleji to bude možné. "Bylo unáhlené schvalovat dohodu před prezidentskými volbami," cituje Reuters svůj zdroj.

Vykročil jasným směrem. Do čela Agentury na ochranu životního prostředí (Environmental Protection Agency) počítá s Myronem Ebellem.

Ten tvrdí, že oteplování v důsledku skleníkových plynů je minimální a není škodlivé. V roce 2001 dokonce prohlásil, že oteplování si vymyslela Evropská unie.

V době amerických prezidentských voleb přitom začala v marockém Marrákéši konference o tom, jak dál po podpisu Pařížské dohody.

"Trumpovo vítězství zjevně mnoha delegátům zkazilo náladu,“ napsal z Maroka zpravodaj agentury Reuters.

Pokud USA od Pařížské dohody o klimatu odstoupí, těžko se podaří naplnit její cíle. Má udržet do konce století nárůst teploty na Zemi pod dvěma stupni Celsia oproti předindustriálnímu období.

Spojené státy by zrušením svého podpisu následovaly země, které považují snižování emisí za brzdu svého průmyslového vývoje. Zejména Indie.

Postoj Číny jasný není, její vláda s administrativou Baracka Obamy na dokončení Pařížské dohody spolupracovala.

Budoucí americký prezident ale mluvil během volební kampaně jednoznačně. "Zrušíme Pařížskou dohodu o klimatu a přestaneme platit americké peníze na programy OSN ohledně globálního oteplování," řekl v květnu na konferenci o energetice v Severní Dakotě.

Obě komory amerického Kongresu nyní ovládá Republikánská strana a velká část jejich zákonodárců zastává podobný názor jako Trump.

"S Trumpem v Oválné pracovně Bílého domu a republikánskou většinou v obou komorách Kongresu je malá naděje, že USA dostojí závazkům z Pařížské dohody. Další země, které patří k velkým znečišťovatelům, si řeknou: když nemusí USA, proč bychom museli my,“ uvedl pro deník New York Times John Sterman, expert na změny klimatu z Massachusettského technologického institutu (MIT).

Trumpův republikánský předchůdce George W. Bush nebyl v kritice teorií o oteplování tak radikální. Změny klimatu připouštěl, ale tvrdil, že řešením je zavádění nových technologií.

Trump jde v tomto ohledu dál. Slibuje, že zruší jakékoliv omezování investic do energetiky, včetně uhelných elektráren a těžby ropy nebo zemního plynu.

Volby rozhodují emoce. Mnoho lidí říkalo, že Trump je šílený, ale nikdo neříkal, že chce volit Clintonovou, říká Anna Shavit | Video: Martin Veselovský
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 28 minutami

Stát odebral 13 firmám kapacitu pro skladování v nevyužívaných zásobnících. Mezi nimi je i firma, kterou spoluvlastní Gazprom

Stát odebral 13 firmám kapacitu pro skladování plynu v zásobnících, kterou nevyužívaly. O kapacitu přišla mimo jiné Moravia Gas Storage, kterou spoluvlastní ruský Gazprom. Firmy přišly o kapacitu v celkovém objemu 261 milionů metrů krychlových plynu. Informoval o tom David Hluštík z ministerstva průmyslu a obchodu (MPO). Roční spotřeba plynu v ČR činí asi 9,4 miliardy metrů krychlových plynu, z Ruska pochází zhruba 98 procent.

Stát využil nový princip "use it or lose it", tedy "využívej to, nebo o to přijdeš". Zavedla ho novela energetického zákona, kterou v červnu podepsal prezident Miloš Zeman. Obchodníci s plynem, kteří nevyužijí svou rezervovanou kapacitu v zásobnících plynu v požadovaném minimálním množství, mohou o část této kapacity přijít.

Podle zákona mají nyní provozovatelé zásobníků za povinnost pořádat aukce s nulovou nebo zápornou vyvolávací cenou, v jejichž rámci bude odebraná kapacita nabízena případným zájemcům. Znamená to, že obchodníci by skladovali plyn zadarmo, nebo by za skladování dostávali zaplaceno. Podle informací ministerstva se první aukce pořádané společností Moravia Gas Storage nikdo nezúčastnil.

Zdroj: ČTK
před 30 minutami

Policie na Jihlavsku pátrá po tříletém chlapci, odvezla ho matka, nemá ho v péči

Policie vyhlásila celostátní pátrání po tříletém chlapci Oliveru Surowieckém. V pondělí ho odvedla jeho pětadvacetiletá matka, ačkoliv je dítě rozhodnutím soudu svěřené do péče jiné blízké příbuzné. Chlapce měla žena předat v Jihlavě jeho babičce. Místo toho ho odvedla a o sobě ani o dítěti nedala žádnou zprávu. Lidé, kteří o chlapci něco vědí, mohou volat na tísňovou linku 158. V úterý to uvedla policejní mluvčí Jana Kroutilová.

Žena se synem podle zjištění policie kolem 19:00 v jihlavské ulici Matky Boží nastoupila do modrého auta Škoda Octavia kombi s registrační značkou 7AH9842, s nímž odjeli.

Chlapec je vysoký asi 70 centimetrů, je štíhlý. Má hnědé oči a plavé krátké vlasy. Na sobě měl modré krátké kalhoty, modré tričko s potiskem a modrobílé tenisky.

Žena je vysoká 161 centimetrů, má hubenou postavu. Má modré oči a rovné dlouhé plavé vlasy. Na zápěstí má jizvy a na zádech vytetovaný maják s andělskými křídly. Na sobě měla černou bundu, triko s obrázky mimozemšťanů a riflové krátké kalhoty.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 50 minutami

Pražská burza po více než dvou hodinách obnovila obchodování. Nefungovala kvůli technickým problémům

Pražská burza cenných papírů obnovila obchodování, úterní výpadek trval asi 2,5 hodiny. Burza o tom informovala na svých internetových stránkách. Burza o tom informovala na svém webu.

Důvodem přerušení obchodování byly problémy komunikačního připojení, sdělil mluvčí burzy Jiří Kovařík. Burza přerušila obchodování v 10:19, obchodování se všemi produkty bylo obnoveno od 13:00. Burza zároveň upozornila, že z technických důvodů zatím nejsou na jejím webu zobrazována aktuální data z obchodování.

Zdroj: ČTK
Další zprávy