Trump co nejrychleji zruší dohodu o klimatu. Zastaví boj s oteplováním

Martin Novák Martin Novák
15. 11. 2016 7:00
Pokud nezmění Donald Trump své předvolební sliby, přestane největší ekonomika světa bojovat proti globálnímu oteplování. Trumpův obrat má být jednou z největších změn oproti éře Baracka Obamy.
Donald Trump.
Donald Trump. | Foto: Reuters

WashingtonDonald Trump nevěří v lidský podíl na globálním oteplování. Nevěří v samo oteplování. V kampani ho označoval za fámu, která ekonomicky poškozuje Spojené státy.

Pařížská dohoda o snížení emisí, kterou loni v prosinci po dlouhých a složitých vyjednáváních podepsali zástupci 196 zemí, má tak nejistou budoucnost.

Trump ji odmítá. Ve svém ekonomickém programu naopak počítá s rozvojem těžby ropy a podporou uhelných dolů a elektráren.

Zdroj z Trumpova týmu potvrdil agentuře Reuters, že nový americký prezident chce odstoupit od Pařížské dohody, co  nejrychleji to bude možné. "Bylo unáhlené schvalovat dohodu před prezidentskými volbami," cituje Reuters svůj zdroj.

Vykročil jasným směrem. Do čela Agentury na ochranu životního prostředí (Environmental Protection Agency) počítá s Myronem Ebellem.

Ten tvrdí, že oteplování v důsledku skleníkových plynů je minimální a není škodlivé. V roce 2001 dokonce prohlásil, že oteplování si vymyslela Evropská unie.

V době amerických prezidentských voleb přitom začala v marockém Marrákéši konference o tom, jak dál po podpisu Pařížské dohody.

"Trumpovo vítězství zjevně mnoha delegátům zkazilo náladu,“ napsal z Maroka zpravodaj agentury Reuters.

Pokud USA od Pařížské dohody o klimatu odstoupí, těžko se podaří naplnit její cíle. Má udržet do konce století nárůst teploty na Zemi pod dvěma stupni Celsia oproti předindustriálnímu období.

Spojené státy by zrušením svého podpisu následovaly země, které považují snižování emisí za brzdu svého průmyslového vývoje. Zejména Indie.

Postoj Číny jasný není, její vláda s administrativou Baracka Obamy na dokončení Pařížské dohody spolupracovala.

Budoucí americký prezident ale mluvil během volební kampaně jednoznačně. "Zrušíme Pařížskou dohodu o klimatu a přestaneme platit americké peníze na programy OSN ohledně globálního oteplování," řekl v květnu na konferenci o energetice v Severní Dakotě.

Obě komory amerického Kongresu nyní ovládá Republikánská strana a velká část jejich zákonodárců zastává podobný názor jako Trump.

"S Trumpem v Oválné pracovně Bílého domu a republikánskou většinou v obou komorách Kongresu je malá naděje, že USA dostojí závazkům z Pařížské dohody. Další země, které patří k velkým znečišťovatelům, si řeknou: když nemusí USA, proč bychom museli my,“ uvedl pro deník New York Times John Sterman, expert na změny klimatu z Massachusettského technologického institutu (MIT).

Trumpův republikánský předchůdce George W. Bush nebyl v kritice teorií o oteplování tak radikální. Změny klimatu připouštěl, ale tvrdil, že řešením je zavádění nových technologií.

Trump jde v tomto ohledu dál. Slibuje, že zruší jakékoliv omezování investic do energetiky, včetně uhelných elektráren a těžby ropy nebo zemního plynu.

Volby rozhodují emoce. Mnoho lidí říkalo, že Trump je šílený, ale nikdo neříkal, že chce volit Clintonovou, říká Anna Shavit | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

Další zprávy