Trumpův plán pro imigraci: Méně víz pro příbuzné, více pro kvalifikované

ČTK ČTK
Aktualizováno 16. 5. 2019 23:47
Nový americký imigrační systém podpoří příchod kvalifikovaných přistěhovalců a zabrání pronikat do USA těm, kteří na to nemají nárok. Plán rovněž ukončí pašování dětí do Spojených států a umožní jejich rychlé vracení rodinám v zemi původu. Prohlásil to ve čtvrtek americký prezident Donald Trump, který seznámil veřejnost s návrhy nových přistěhovaleckých pravidel.
Donald Trump: "Chceme zůstat zemí otevřenou pro imigranty, ale velká část těch přistěhovalců musí přicházet na základě svých schopností."
Donald Trump: "Chceme zůstat zemí otevřenou pro imigranty, ale velká část těch přistěhovalců musí přicházet na základě svých schopností." | Foto: ČTK

Ta podle něho umožní "konečně zcela zabezpečit hranice". Neočekává se však, že by ve Sněmovně reprezentantů ovládané demokraty měly tyto kroky velkou šanci na přijetí.

"Chceme zůstat zemí otevřenou pro imigranty, ale velká část těch přistěhovalců musí přicházet na základě svých schopností," prohlásil Trump v očekávaném projevu v Bílém domě. Jeho plán počítá s tím, že lidé mířící do USA budou muset prokázat svou kvalifikaci či znalosti angličtiny ještě předtím, než dostanou od amerických úřadů povolení k pobytu.

V současnosti přichází do USA každým rokem přes milion lidí, kteří získají povolení k pobytu. Na tom Trump nic měnit nehodlá. Většina přistěhovalců získá americká víza na základě příbuzenských vztahů s lidmi žijícími v USA či z humanitárních důvodů, jen malá část víza obdrží díky svým schopnostem. Tento poměr již ale chce prezident obrátit.

Republikánský šéf Bílého domu, pro něhož je boj s nelegální migrací jedním z hlavních témat, počítá rovněž s růstem výdajů na hraniční bezpečnost a s vytvořením zvláštního fondu pro její financování. Chce rovněž investovat do technologií, které by umožnily stoprocentní kontrolu průchodu lidí a zboží přes hranice.

Trumpova iniciativa však podle amerických komentátorů nemá velkou šanci uspět ve Sněmovně reprezentantů, kterou po loňských volbách ovládají demokraté. Ti se staví proti snižování počtu příbuzenských či humanitárních víz a naopak by chtěli zabezpečit před vyhoštěním migranty, kteří již v USA žijí.

Předsedkyně sněmovny Nancy Pelosiová zpochybnila Trumpovo tvrzení, že do USA by měli přicházet lidé na základě svých zásluh, za něž prezident považuje především kvalifikaci. "Tvrdí, že o rodinu se není třeba zasloužit? Tvrdí, že většina lidí, kteří kdy v historii této země přišli do Spojených států, jsou bez zásluh, protože nemají inženýrský titul?" řekla dlouhodobá Trumpova kritička novinářům.

Některá média interpretují prezidentův plán jako jeden z ústředních bodů kampaně před volbami, které Američany čekají v příštím roce. Trump se podle nich rovněž snaží sjednotit republikánské politiky a získat společné téma pro jejich voliče.

"Pokud z nějakého, možná politického důvodu nepřimějeme demokraty, aby schválili tento plán zvyšující bezpečnost a založený na zásluhách, pak ho dokážeme schválit ihned po volbách, kdy získáme zpět sněmovnu, udržíme si Senát a samozřejmě i prezidentský úřad," řekl Trump aplaudujícím zákonodárcům a poradcům, kteří sledovali jeho projev.

 

Právě se děje

před 35 minutami

Hlídky zachránily 84 migrantů v Lamanšském průlivu

Hlídky vojenského námořnictva a francouzského četnictva zachránily v sobotu u pobřeží severní Francie 84 migrantů, kteří se na palubě čtyř plavidel pokoušeli překonat Lamanšský průliv a doplout do Británie. Ve dvou případech byly mezi trosečníky i ženy a děti.

Aktualizováno před 1 hodinou

AfD připravuje v Drážďanech volební program, v ulicích jsou demonstranti

Německo, ale normální. S takovým sloganem vstupuje Alternativa pro Německo do kampaně před zářijovými parlamentními volbami. 600 delegátů na víkendovém sjezdu v Drážďanech připravuje volební program. Původně měli vybrat i volební lídry, nakonec o nich ale budou hlasovat místo delegátů členové. 

Od rána se v saské metropoli konají proti AfD demonstrace, žádné střety s policií a ani násilnosti zatím hlášeny nejsou. 

Strana se kromě vnitřních třenic potýká s úbytkem příznivců na západě Německa. V březnových zemských volbách v Porýní-Falci a Bádensku-Württembersku strana přišla o třetinu voličů. Na východě Německa, konkrétně v Sasku, Sasku-Anhaltsku a Durynsku, zůstává AfD stále silná, dokonce se jí daří nové příznivce získávat.

Zdroj: ČTK
Další zprávy