Lansing - Někdejší massachusettský guvernér Mitt Romney má za sebou víceméně úspěšné týden.
Po úterním těžce vydřeném úspěchu v Michiganu a jednoznačné výhře v Arizoně pro sebe získal i nezávazné středeční hlasování v americkém Wyomingu. A naděje na vítězství mu dávají i průzkumy před sobotními primárkami ve Washingtonu.
Radost mu ovšem může kazit skutečnost, že v rodném Michiganu porazil Ricka Santoruma je o pár procent a musí se s ním rozdělit o získané delegáty.
Ačkoliv se Romney nyní plně soustředí na takzvané superúterý, kdy se primárky konají hned v deseti státech, nemůže ignorovat kritiku z vlastní strany.
Mezi republikány totiž stále neutichly hlasy těch, kteří nejsou spokojeni se současným kvartetem uchazečů o nominaci pro prezidentské volby. A hledají jinde.
Zatopil by Obamovi
"Mám perfektního kandidáta - Jeba Bushe. Ten ale nekandiduje," posteskl si v rozhovoru pro televizi CBS Andy Card, někdejší šéf kanceláře prezidenta George W. Bushe.
Není zdaleka jediným republikánem, který jméno devětapadesátiletého populárního politika zmiňuje. "Málokdo by mohl mezi Hispánci zatopit (Baracku) Obamovi víc, než Jeb Bush," tvrdí republikánský stratég Anna Navarrová.
Případné kandidatury někdejšího populárního guvernéra Floridy (a syna, respektive bratra dvou posledních republikánských prezidentů) se ovšem obávají i demokraté.
Jeba Bushe totiž považují za mnohem silnějšího soupeře, než je Mitt Romney. Na svoji stranu by navíc s velkou pravděpodobností dokázal získat podstatnou část střední třídy a také už zmiňované Hispánce. Ti přitom tvoří přes 16 procent populace USA.
"Který demokrat by se neměl bát populárního lídra z rozhodujícího státu, který zní umírněně a může Republikánské straně pomoci vymanit se ze silně protihispánského postoje?" vyřkl nahlas obavy Mike McCurry, bývalý mluvčí exprezidenta Billa Clintona.
Rozhodne až Tampa?
Jeb Bush dosud jakékoliv výzvy ke kandidatuře odmítal a nic nenasvědčuje tomu, že by svůj názor změnil. "Myšlence, že by se měl zapojit do hry, se smál na celé kolo," zavzpomínala Navarrová na své nedělní setkání s Bushem.
Přímý vstup do probíhajícího souboje by pro něj navíc nebyl příliš reálný: promeškal většinu termínů pro registraci, nemá organizaci, která by mu vedla kampaň, chybí mu finance.
Přitížit by mu mohlo i příjmení. Vzpomínky na jeho staršího bratra George, za jehož vlády vstoupily USA do dvou bolestných a drahých válek v Afghánistánu a Iráku, jsou pro mnoho Američanů stále živé. Jako pravděpodobnější se tak jeví Jebova případná kandidatura v roce 2016.
Pokud by se ale navzdory výše uvedenému rozhodl zkusit štěstí, musel by se spoléhat na to, že žádný ze současných kandidátů nezíská potřebný počet volitelů a vyzyvatel Baracka Obamy vzejde až ze stranického sjezdu, jenž v srpnu hostí floridská Tampa. Stalo by se tak poprvé od roku 1976.