Novináři Al-Džazíry dostali v Egyptě sedm let vězení

Zahraničí Zahraničí
Aktualizováno 23. 6. 2014 14:37
Australan Peter Greste, šéf káhirské redakce Mohamed Fadel Fahmy a egyptský producent Bahír Muhaamad byli shledáni vinnými z podpory zakázaného Muslimského bratrstva.
Trio novinářů vězněných v Káhiře.
Trio novinářů vězněných v Káhiře. | Foto: Reuters

Káhira - Trojice novinářů katarské televize Al-Džazíra byla v Egyptě odsouzena k sedmiletému vězení.

Australan Peter Greste, šéf káhirské redakce Mohamed Fadel Fahmy a egyptský producent Báhir Muhammad byli shledáni vinnými z podpory zakázaného Muslimského bratrstva.

Trojice byla zatčena loni v prosinci v rámci rozhodného postupu armády proti Muslimskému bratrstvu, které je nyní v Egyptě považováno za teroristickou organizaci a dříve bylo politickou oporou loni svrženého prezidenta Muhammada Mursího.

V případu bylo souzeno 20 lidí, z nichž devět pracovalo pro Al-Džazíru. Soudu se ale osobně zúčastnila jen zmíněná trojice. Báhir Muhammad dostal kromě sedmiletého trestu ještě další tři roky za neoprávněné držení zbraně.

Záměrně manipulovali s materiály, tvrdí prokuratura

Prokuratura tvrdí, že novináři manipulovali s materiály vysílanými z Egypta tak, že vyvolávaly dojem občanské války a vyznívaly ve prospěch Muslimského bratrstva. Pracovali údajně také bez licence.

Obvinění trvají na své nevině. "Přísahám, že za tohle zaplatí," volal Fahmy z klece, v níž si rozsudek vyslechl. Greste zdvihl zaťatou pěst.

"Zničili jednu rodinu," řekl Fahmyho bratr, který byl v soudní síni. Odsouzení se prý odvolají, ale v úspěch odvolacího řízení Fahmyho rodina moc nevěří. "Jsme zničeni, je těžké najít pro to slova, opravdu jsme to nečekali, doufali jsme v osvobozující rozsudek," řekl Gresteho bratr Andrew. Jeden z obhájců Šaabání Saíd rozsudek označil za politický. "Všichni novináři by měli být znepokojeni. Není zde spravedlnost, zákon určuje politika," řekl.

Egyptští velvyslanci půjdou na koberečky

Al-Džazíra na jejich podporu zorganizovala několik podpůrných akcí na celém světě.

Soudní proces vyvolal hlasitou mezinárodní kritiku, podle níž byl zmanipulovaný. Australský premiér Tony Abbott vyzval egyptského prezidenta Abda al-Fattáha as-Sísího, aby Egypt australského žurnalistu okamžitě propustil.

Australská ministryně zahraničí Julia Bishopová řekla, že australskou vládu verdikt šokoval. Šéf nizozemské diplomacie Frans Timmermans si předvolal egyptského velvyslance a chce o rozsudku hovořit se svými kolegy z Evropské unie.

Cameron je zděšen.
Cameron je zděšen. | Foto: Reuters

Mezi odsouzenými je i jedna Nizozemka, která byla souzena v nepřítomnosti. Egyptského velvyslance si předvolalo také ministerstvo zahraničí Velké Británie. Premiér David Cameron řekl, že je rozsudkem zděšen, ministr zahraničí William Hague vyjádřil podiv nad procesními nesrovnalostmi.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Lidovci nepůjdou do vlády se stranami, které podpoří manželství pro všechny

Lidovci budou požadovat záruky, že případná vládní koalice s jejich účastí neschválí manželství pro stejnopohlavní páry. V předvolebním rozhovoru pro Deník N to řekl předseda KDU-ČSL Marian Jurečka. Pro lidovce by podle něj bylo nepřijatelné i to, aby jednotliví poslanci vládních stran hlasovali volně, a manželství pro všechny by tak mohlo projít hlasy z opozice. Nad Jurečkovým vyjádřením se pozastavili zástupci STAN a Pirátů.

Jednou z variant povolebního uspořádání je vznik vlády s účastí koalice Spolu, kterou s lidovci tvoří ODS a TOP 09, a koalice Pirátů a STAN. Záležet bude na výsledku sněmovních voleb, které se konají počátkem října.

Lidovci budou k manželství pro stejnopohlavní páry vyžadovat dohodu, že nebude schváleno s podporou vládních stran, vyplývá z Jurečkova vyjádření. "Já si neumím představit, že by KDU-ČSL byla ve vládě a vládní koaliční většina něco takového prohlasovala," řekl. "V ten okamžik by vládní koalice skončila," dodal. Může na tom ztroskotat i vytvoření vlády, podotkl. Jde podle něj o jednoznačnou prioritu lidovců, na které budou trvat.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Darida zůstal při výhře Herthy na lavičce, nezahrál si ani Zima

Fotbalisté Herthy Berlín po úvodních třech porážkách v německé lize podruhé za sebou vyhráli. Na domácím stadionu porazili v předehrávce 5. kola nováčka Fürth 2:1. Český záložník Vladimír Darida zůstal v týmu vítězů jen na lavičce.

V italské lize si zase nezahrál český reprezentační obránce David Zima, který jen přihlížel výhře FC Turín 1:0 v Sassuolu. Jediný gól utkání vstřelil v 83. minutě Chorvat Marko Pjaca.

Německá fotbalová liga - 5. kolo:

Hertha Berlín - Fürth 2:1 (61. Ekkelenkamp, 79. vlastní Bauer - 57. Hrgota z pen.).

Italská fotbalová liga - 4. kolo:

Sassuolo - FC Turín 0:1 (83. Pjaca).

Francouzská fotbalová liga - 6. kolo:

Štrasburk - Mety 3:0 (26. a 40. Diallo, 6. Ajorque z pen.).

Španělská fotbalová liga - 5. kolo:

Vigo - Cádiz 1:2 (65. Mina - 38. Lozano, 43. Espino).

Anglická fotbalová liga - 5. kolo:

Newcastle - Leeds 1:1 (44. Saint-Maximin - 13. Raphinha).

Další zprávy