Egyptský policista zastřelil tři izraelské vojáky na hranici. Sám zahynul

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
Aktualizováno 3. 6. 2023 14:12
Tři izraelští vojáci zemřeli dnes na jihu země u hranic Egyptem, první dva - ženu a muže - našla ráno hlídka, třetí zemřel v přestřelce, když na místo dorazily posily.
Izraelští vojáci - ilustrační foto.
Izraelští vojáci - ilustrační foto. | Foto: Reuters

Izraelská armáda zabila i jednoho útočníka a později uvedla, že šlo o egyptského policistu. Na vyšetřování události spolupracují izraelské i egyptské bezpečnostní složky.

Podle Káhiry egyptský policista překročil hranici do Izraele proto, že pronásledoval pašeráky drog. To podle egyptské strany, kterou citoval deník Haarec, vedlo k přestřelce s izraelskými vojáky.

"Při střetu s teroristou na izraelském území došlo k přestřelce. Vojáci ho zabili," oznámila dopoledne izraelská armáda a událost označila za "bezpečnostní incident".

Server The Times of Israel a deník Haarec v této souvislosti už dopoledne napsaly, že incident může souviset s pašováním drog. V noci na dnešek totiž na hranici zadržela izraelská armáda pašeráky drog, kteří se snažili přes plot na hranici dostat se žebříky. Našla u nich i velké množství hotovosti, v přepočtu asi 400.000 dolarů (asi 9,2 milionu korun).

Incident se odehrál v horách na jihu Izraele Negevské poušti v místě, kde se izraelská armáda bojuje proti pašerákům drog. Rovněž egyptská armáda na hranici občas střílí na pašeráky, či na ozbrojence z radikálních džihádistických skupin.

Izraelsko-egyptská hranice je podle místních médií obvykle klidná od té doby, co obě země podepsaly v roce 1979 mírovou dohodu. V předchozí dekádě Izrael postavil podél hranice vysoký plot, který má bránit pašerákům, ale také vstupu migrantů z Afriky. Chránit má bariéra Izrael i před islamistickými radikály, kteří působí na egyptském Sinajském poloostrově.

Server The Times of Israel připomněl četné útoky teroristů ze Sinaje na Izrael z let 2011 a 2012. V polovině srpna 2011 si střety vyvolané útoky islamistických radikálů vyžádaly na izraelské straně smrt šesti civilistů, vojáka a policisty, zemřelo při nich také pět egyptských vojáků.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy