Agentura AFP napsala, že Peking úspěšným přistáním otevřel novou etapu svého ambiciózního vesmírného programu, který se snaží dohnat náskok USA, Ruska a Evropy.
Let zpět na zem ze základního modulu budované čínské vesmírné stanice Tchien-kung (Nebeský palác), která se pohybuje ve výšce asi 400 kilometrů na zemských povrchem, trval asi devět hodin.
Congratulation!
— Zhengguan (@ZhengguanNews) April 16, 2022
China's #Shenzhou13 spaceship, which is carrying Chinese astronauts Zhai Zhigang, Wang Yaping and Ye Guangfu, landed safely at the designated Dongfeng landing site in the Gobi Desert, Inner Mongolia Autonomous Region, China! pic.twitter.com/qfYHD4rEbq
Kosmická loď Šen-čou 13 se k základnímu modulu připojila loni v polovině října. Tříčlennou posádku tvořil velitel mise Čaj Č'-kang, kosmonautka Wang Ja-pching a její kolega Jie Kuang-fu. Během pobytu ve vesmíru měli za úkol pracovat na rozšíření základního modulu stanice a provést různé vědecké experimenty. Podle dřívějšího vyjádření čínské kosmické agentury se jim podařilo splnit všechny vytyčené úkoly.
Kosmonauti také dvakrát pracovali v otevřeném vesmíru. Wang Ja-pching se přitom stala první čínskou ženou, která kdy učinila výstup z lodi ve vesmíru.
Posádka Šen-čou 13 strávila ve vesmíru šest měsíců, čímž téměř dvojnásobně překonala dosavadní rekord držený čínskými astronauty z minulého roku.
Čína se nepodílí na projektu Mezinárodní vesmírné stanice kvůli nesouhlasu Spojených států. Těm se nelíbí, že čínský vesmírný program řídí vojenské křídlo Čínské komunistické strany. Čína byla po Sovětském svazu a USA třetím státem světa, který dostal svého astronauta do vesmíru.
Peking plánuje dostavět stanici Tchien-kung ještě letos, k základnímu modulu chce přidat další dvě části.