Tisíce lidí v Berlíně, Lipsku či Mnichově vyšly do ulic na protest proti středečnímu hlasování ve Spolkovém sněmu, kde konzervativní unie CDU/CSU s pomocí Alternativy pro Německo (AfD) prosadila nezávaznou rezoluci požadující zpřísnění migrační politiky. O AfD se v Německu zajímají tajné služby kvůli jejím krajně pravicovým aktivitám.
Unie čelí kritice z řad politiků, médií, přeživších holokaustu a také veřejnosti. V pátek navíc Spolkový sněm čeká další hlasování předložené CDU/CSU, nyní o návrhu zákona, který mimo jiné omezuje slučování rodin uprchlíků. A i tentokrát může návrh zákonodárným sborem projít díky podpoře AfD.
Před berlínským sídlem Křesťanskodemokratické unie (CDU) se ve čtvrtek večer podle policie sešlo asi 6000 demonstrantů, organizátoři hovořili dokonce o 13000 účastnících. Ti stranu a jejího šéfa Friedricha Merze vyzvali, aby s krajní pravicí nespolupracoval. Tohoto protestu, který byl nakonec poklidný, se CDU obávala. Dostala totiž od bezpečnostních orgánů varování, že nebude možné zaručit bezpečných odchod z budovy.
V Mnichově, kde má sídlo Křesťansko-sociální unie (CSU), bavorská setra celoněmecké CDU, se shromáždilo podle policie nejméně 7000 lidí nespokojených s ochotou CDU/CSU využít podpory AfD. "My jsme protipožární zeď," volal dav před centrálou CSU. Jako protipožární zeď německé strany označují zásadu nespolupracovat s pravicovými radikály a blokovat je. "Styďte se, styďte se," skandovali lidé před stranickou kanceláří šéfa CSU Markuse Södera, který je zároveň bavorským premiérem.